Bir hayli iddialı bir programla müzikseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanan festivalin açılış konserinde dünyaca ünlü keman virtüözü Ara Malikian sahne alacak. Bugüne dek 25 albüme imza atan ve kendine has stiliyle efsaneleşen, Grammy ödüllü Malikian 2 Mayıs akşamı Ana Tiyatro’da hayranlarıyla buluşacak. Ana Tiyatro’da, hem oturmalı hem de ayakta düzeniyle izleyici karşısına çıkacak bir başka dev isim de Dino Merlin. 1993 yılında yayımladığı “Jedna si jedina” isimli şarkısı, 1992-1998 yılları arasında Bosna Hersek’in ulusal marşı olarak kullanılan ve bugüne kadar 11 solo albüm kaydeden Dino Merlin 3 Mayıs’ta sahne alacak.

Zorlu PSM’de bir efsane

Caz dünyasının en namlı gruplarından The Weather Report dağılalı 30 yılı aşkın süre geçti ama ölümüne kadar Joe Zawinul ve hâlâ hayatta olan Wayne Shorter ve Miroslav Vitous asla müzikten kopmadılar. İşte bu yıl Zorlu Caz Festivali bu efsane grubun efsane basçısı Miroslav Vitous’u konuk ediyor. Festival programında özel bir yere sahip olduğunu düşündüğümüz bu özel konserde Çek basist Vitous Aydın Esen gibi önemli müzisyenlerle beraber sahne alacak Weather Report repertuarını yorumlayacak. Festivalde iki de “tribute” konseri olacak. Bunlardan ilki Pink Floyd grubunun dünyadaki en iyi tribute topluluklarından The Australian Pink Floyd’un 8 ve 9 Mayıs tarihlerinde vereceği konser, diğeri ise “çıplak ayaklı diva” olarak da tanınan Cesaria Evora için yapılacak tribute konseri (7 Mayıs). Her iki tribute konseri de Ana Tiyatro’da yer alacak.

Ve diğerleri…

Günümüzün alternatif akımlarına da yer veren etkinlikte Patrick Wolf, Polo & Pan, Dagamba, Dardust gibi sanatçı ve grupların yanı sıra, daha önce de ülkemizde izleme fırsatı bulduğumuz Stacy Kent, caz denince Türkiye’da akla ilk gelen isimlerden olan Kerem Görsev, cazda deneysel arayışlarıyla dikkat çeken Jason Moran (ve The Bandwagon), Avustralyalı besteci ve piyanist Luke Howard, enstrümantal rock, psychedelic rock ve postrock’ı harmanlayan ABD’li grup Grails ve Senegal’in en ünlü ve köklü gruplarından Orchestra Baobab da festival programında yer alacak. Hemen hatırlatalım, Zorlu PSM Caz Festivali’nin biletleri 15 Şubat’ta satışa çıkıyor.

Has cazın tutkunlarına

Has cazın tutkunlarına Festivalde cazsevereleri en çok heyecanlandıracağını düşündüğümüz konserlerden biri, belki de birincisi, Bill Frisell ile Thomas Morgan’ın “small town duo” performansı olacak hiç şüphesiz. Modern cazın yaşayan en önemli temsilcilerinden biri olan Grammy ödüllü Bill Frisel, günümüzün en parlak bassistleri arasında gösterilen Thomas Morgan ile 3 Mayıs Perşembe akşamı Zorlu PSM Drama sahnesine konuk olacak.

Ahmet Ertegün anısına

Son yıllarda caz ve pop alanında öne çıkan isimlerden biri olan ve hem piyanosu hem de vokaliyle müzikseverlerin beğenisini kazanan Karsu, festivalde özel bir projeyle sahne alacak. Atlantic Records’ın kurucusu Ahmet Ertegün’e adanan gecede Ertegün’ün yapımcılığını yaptığı unutulmaz parçaları yeniden yorumlayacak olan Karsu 4 Mayıs gecesi Ana Tiyatro’da nostaljik bir hava estirecek.

Metroda keşfedildiler

Manhattan School of Music’te tanışan Leo Pellegrino ve- Matt Doe ikilisinin New York metro hattındaki istasyonları sahneye çevirerek başladıkları proje, 2014 yılında bir yolcu tarafından çekilen videolarının YouTube’a yüklenmesiyle milyonlara ulaştı. Bugün artık dünyayı dolaşan, kendilerine has müzikleriyle geniş kitleleri etkileyen bir üçlü Too Many Zooz. Grubun Studio’daki konseri ise 3 Mayıs’ta olacak.

Pop müziğe caz yorumlar

Popüler şarkıların caz uyarlamalarıyla büyük beğeni toplayan Amerikalı müzisyen Scott Bradlee’nin projesi Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox, 13 Mayıs’ta Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında İstanbul’daki izleyicileri geçmişle günümüz arasında bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor. Repertuvarlarında Radiohead’den Lady Gaga’ya, The Strokes’tan Katy Perry’e uzanan bir çeşitlilik barındıran topluluk, “Creep”, “Seven Nation Army”, ve “Lovefool” gibi parçalara yaptıkları coverlarla milyonların dikkatini çekmeyi başarıyor.

Kaynak: Cumhuriyet