Devlet sanatçısı, dünyaca ünlü piyanist İdil Biret, Rusya’nın Soçi şehrinde düzenlenen, “Uluslararası Sanat Festivali“nin kapanışında sahne alacak.

Londra Filarmoni Orkestrası, London Mozart Players, Polonya Ulusal Radyo Senfoni Orkestrası, Yale Senfoni Orkestrasının da aralarında bulunduğu dünyanın büyük orkestraları ile konser veren piyanist İdil Biret, Rusya’da sanatseverlerle buluşacak.

Dünyaca ünlü sanatçı Biret, Rusya’nın Soçi şehrindeki Kış Tiyatrosu’nda 15 Şubat’ta başlayan ve 24 Şubat’ta sona erecek Uluslararası Sanat Festivali’nin kapanışında konser verecek.

Biret, Yuri Başmet yönetiminde Rusya Gençlik Senfoni Orkestrası ile Rachmaninof piyano konçertosunu seslendirecek.

Konsere ilişkin açıklama yapan Biret, “1960 yılında büyük Rus piyanist Emil Gilels’in daveti üzerine Sovyetler Birliğine giden ilk Türk piyanist olmuş sonra da pek çok turne yaparak orada yüzden fazla konser vermiştim. Ülkemi tekrar Rusya’da temsil edeceğim için mutluyum.” dedi.

24 Şubat Pazar günü düzenlenecek konsere bir mektupla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i de davet ettiğini ifade eden Biret, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son olarak 2017’de daha önce bütün piyano eserlerini kaydettiğim Rachmaninof’un Ivanovka kasabasındaki, halen müze olan, çiftlik evinde bir resital vermiştim. Bu defa, 24 Şubat’ta Soçi Uluslararası Sanat Festivali’nin kapanış konserinde değerli şef Yuri Başmet yönetiminde Rusya Gençlik Orkestrası ile bir Rachmaninof konçertosu çalmak için davet alınca memnun oldum. Bu konserin Türk- Rus Kültür ve Turizm Yılında olması ve Türkiye, Rusya ve İran Devlet Başkanlarının Soçi sehrinde yaptıkları toplantıdan hemen sonraya rastlaması da çok anlamlı oldu. Bu vesileyle ülkemi tekrar Rusya’da temsil edeceğim için mutluyum.”

İdil Biret kimdir?

Türk müzik tarihinde yer alan en büyük yeteneklerden biri olan Biret, piyanist olarak kendini dünyaya kabul ettirmiştir.

İlk piyano dersleri beş yaşındayken Mithat Fenmen’den aldı.Bir yıl sonra Ankara Radyosu’nda Riyaseticumhur Filarmoni Orkestrası eşliğinde Bach’ın Re Minör Piyano Konçertosu’nu seslendirdi ve harika çocuk olarak nitelendirildi.

Çocukluk döneminde Babamın Çikolata Çalışı, Kedilerin Kavgası, Keloğlan, Süleymaniye, Şimendifer gibi besteler yaptı.

1948’de özel bir yasa ile müzik eğitimi almak için ailesiyle birlikte Paris’e gönderildi.Paris Konservaruarı’nda Jean Doyen’den yüksek piyano, Nadia Boulanger’den piyano eşliği ve Jacques Fevrier’den oda müziği dersleri aldı.

1953’de Theatre der Champ-Elysee’de ünlü piyanist Wilhelm Kempff’le birlikteMozart’ın iki piyano için konçertosunu çaldı.

1954’de Boston’daki Lily Boulanger Vakfı’nın armağanını kazandı.1957’de Paris Konservatuarı’nın yüksekpiyano ile piyano eşlikçiliği sınıflarını birincilik ödülü kazanarak bitirdi.

Emil Giles’in çağrısı üzerine gittiği SSCB’deki turnelerinde sayısız konserler verdi.Perscpolis, Gstaad, Eastburn, La Rochelle, Berlin Festivallerine solist olarak yapıldı.

1968 ve 1970’te Royal kentindeki piyano yarışmasında, 1978’de Brüksel’de düzenlenen Reine Elisabeth piyano yarışmasında jüri üyeliği yaptı.

1973’te Uluslararsı İstanbul Festivali’nde Yehudi Menuhin’le birlikte Beethoven’ın keman ve piyano sonatlarını seslendirdi.

1954 ve 1956’da iki kez Boston’daki Lily Boulanger Anısal Vakfı armağanı, 1959’da da Londra’da Harriet Cohen Uluslararsı Müzik Ödülleri‘nden Dinu Lipatti Altın Madalyası’nı, Polonya’da Kültürel Yararlılık Nişanı, Fransa’da Ordre Natronal du Merite Nişanı‘nın “Chevalier” unvanını aldı.

Ayrıca “Devlet Sanatçısı” olan Biret, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın yurtiçi ve yurt dışı konserlerinde birçok kez çaldı.

Kaynak: NTV – Medya