Uluslararası Piyano Eğitimi, Öğretimi, Çalma ve Besteleme Konferansı  28-30 Haziran 2018 tarihlerinde Odessa, Ukrayna’da düzenlenecektir. Konferans organizasyon komitesini Çanakkale Onsekizmart Üniversitesi akademisyenleri üstleniyor.

Özet/Eser Gönderme Son Tarihi: 30 Mart 2018

Uluslararası Sosyal Bilimler Araştırma Derneği ve Odessa Stolyarsky Müzik Okulu tarafından 28-30 Haziran 2018 tarihlerinde Odessa’da düzenlenecek Uluslararası Piyano Eğitimi, Öğretimi, Çalma ve Besteleme Konferansı‘na sizleri davet etmekten onur duyarız. Daha önce çalgı ve müzik eğitimi alanlarında yapılan kongrelerden farklı olarak, bu konferansta bilimsel sunumların yanı sıra konferansta seslendirilen piyano  bestelerinin de kitap halinde yayınlanması sağlanacaktır.

Türkiye’den ve dünyadan tanınmış piyanistler, piyano eğitimi, kompozisyon alanında akademisyenler, müzik yazarları ve eğitimciler katılacaktır. Konferans etkinlikleri kapsamında, Türkiye ve diğer ülkelerden piyano öğretiminde uzmanlaşmış değerli isimlerin davetli konuşmacı olarak sunumları, piyano eğitimcisi ve seslendiricilerinin çalıştayları (workshop), seminerler, katılımcıların sözlü sunumları ve bestelerin sunumları  gerçekleştirilecektir. Bu etkinliklere katılanlara katılım sertifikası verilecektir. Konferanstaki etkinlikler katılımcılara piyano eğitimi, yorumculuğu ve besteciliği alanında önemli kazanımlar sağlayacağı düşünülmektedir.

Ukrayna’ya ulaşım, katılımcılar için çok kolay ve caziptir. Özellikle Türkiye vatandaşları için vize uygulanmamaktadır. Sadece kimlikle gidibilen bu ülkeye Ankara ve Istanbul üzerinden her gün farklı havayolu firmalarınca birçok sefer düzenlenmektedir. Ayrıca ülkenin tarihi ve doğal güzellikleri, dünyaca ünlü opera binası da görülmeye değer yerler arasındadır. Ukrayna’da düzenlenecek olan bu konferansa katılım maliyeti de (ulaşım, konaklama ve diğer giderler) oldukça ekonomiktir.

Sizleri 28-30 Haziran 2018 tarihlerinde Odessa, Ukrayna’da düzenlenecek Uluslararası Piyano Eğitimi, Öğretimi, Çalma ve Besteleme Konferansı’na katılımınızı bekleriz.


Konferans Alt Başlıkları

(1) Bildiriler: Piyano Eğitimi, Piyano Edebiyatı, Piyano Endüstrisi, Piyano Bakım ve Onarımı, Piyano Çalma Teknikleri, Piyano ve Fizyoloji ve diğer konular.

(2) Besteler: Seçici kurul tarafından kabul edilen besteler yayınlanacak ve konferans süresince düzenlenecek dinletilerde eserler seslendirilecektir. Eserlerin Genel Özellikleri: Eserlerin sadece piyano için bestelenmiş olması gerekmektedir. Seslendirilmesi mümkün görünmeyen eserler basılmayacak ve dinleti programlarına alınmayacaktır. Başlangıç seviyesi eserler kabul edilmeyecektir. Seslendirilmesi 10 dakikayı geçen eserler kabul edilmeyecektir. Katılım Şartları: Sempozyuma katılan bestelerin bilgisayar ortamında notaya alınmış olması ve “PDF” dosyası halinde gönderilmesi gerekmektedir. Katılacak eserlerin notasyonlarının basıma uygun olup olmadığı ön değerlendirme kurulu tarafından incelenecektir. Başvuru için eserin notasının yanı sıra, eserin amatör veya profesyonel kaydı da istenecektir. Bestecilerden eserleri hakkında yüz kelimeyi geçmeyen bir açıklama metni istenecektir. Eserin notalarının daha önce yayınlanmamış olması gerekmektedir. Konferans kitabında yayınlanacak olan eserlerin telif hakkı sadece eserin bestecisine ait olması gerekmektedir. Telif haklarının korunması kanununa göre hukuksal sorumluluk besteciye aittir. Konferans düzenleme kurulu telif hakları konusunda oluşacak bir anlaşmazlıkta sorumlu tutulamaz. Bestelerin Basımı ve Seslendirmesi: Eserin orijinal olduğuna dair hukuksal sorumluluk besteciye aittir. Eserler, bestecisi tarafından seslendirilemediği durumda bestecinin belirleyeceği bir piyanist, besteciyi temsilen eseri seslendirebilir, bu durumda katılım belgesi sadece besteciye verilecektir. Eserin basılabilmesi için konferans kapsamında gerçekleştirilecek dinletilerde seslendirilmiş olması şart değildir. Konferansa katılan tüm besteler seslendirilmese de kitapta yer alacaktır.

(3) Çalıştaylar: Alanında tecrübeli eğitmenlerin piyano çalma ve öğretme teknikleri üzerine yapacakları uygulamalı ve/veya anlatımlı çalışmaları kapsamaktadır. Bu doğrultuda hem workshop, masterclass ve seminer sınıfları oluşturulacaktır.


+ Konferans Odessa Stolyarsky Müzik Okulu binasında gerçekleştirilecektir. Adres: Sabaneiv Mist St, 1, Odessa, Ukraine. Aşağıdaki Google Harita’dan okulun konumunu öğrenebilirsiniz.

+ Türk Hava Yolları, Onur Air, Ukrayna Uluslararası Havayolu ve Pegasus Istanbul-Odessa ve Ankara-Odessa uçuşları düzenlemektedir. Bilgi için hava yollarının web sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

+ Başkan
Hasan Arslan, Uluslararası Sosyal Bilim Araştırmaları Derneği
Alexey Botvinov, Ukrayna Ulusal Sanatçı, ODESSA CLASSICS Uluslararası Müzik Festivali Başkanı

+ Konferans Başkanı
Mehmet Ali Icbay, Uluslararası Sosyal Bilimler Araştırmaları Derneği
Zafer Tural, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Türkiye

+ Organizasyon Komitesi
Aynur Hasanova, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi,
Barış Karabulut, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Türkiye
Begüm Aytemur, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi,
Can Emre Akay, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi,
Ceyda Bozer Gökçe, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Türkiye
Kazım Çokoğullu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Türkiye
Feryal Günal, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi,
Feyza Sönmezöz, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi,
Tamer Bektaş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi,
Yılmaz Küçüköncü, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Türkiye

+ Bilimsel Komite
Alexey Botvinov, Ukrayna Ulusal Piyano Sanatçısı
Anna Grossi, A Caselia Konservatuvarı, İtalya
Barış Erdal, Cumhuriyet Üniversitesi,
Berkant Geçkal, Anadolu Üniversitesi, Türkiye
Belir Tecimer Kasap, Gazi Üniversitesi,
Bugra Gültek, Müzik Yazarı, Türkiye
Deniz Beste Cevik Kilic, Balıkesir Üniversitesi,
Dilek Yonat Batibay, Marmara Üniversitesi,
Ebru Guner Canbey, Dokuz Eylül Üniversitesi,
Elif Tekin Gürgen, Dokuz Eylül Üniversitesi, Türkiye
Enver Tufan, Gazi Üniversitesi
Filiz Yiğit, Dokuz Eylül Üniversitesi,
Gökmen Ozmentes , Akdeniz Üniversitesi, Türkiye
Gulnare Teymurzade, Ulusal Konservatuvar, Azerbaycan
Helmut Rocholl, Hildesheim Üniversitesi
, Dokuz Eylül Üniversitesi Mahmut Sari,
Malgorzata Kreminska-Sbirniak, Marie Curie-Sklodowska Üniversitesi, Polonya
Maria Mikidou, Agios Stefanos Konservatuarı, Yunanistan
Mehmet Atun, Girne Amerikan Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs
Miao Hou, Piyanist, Çin
Nergiz Sakirzade Sari, Dokuz Eylül Üniversitesi,
Salih Aydoğan, Gazi Üniversitesi,
Sarah Crombach, Amsterdam Üniversitesi, Hollanda
Selmin Tufan, Gazi Üniversitesi, Türkiye
Sergey Gemi, Ulusal Güney Ushinsky Üniversitesi, Ukrayna
Sirin Akbulut Demirci, Uludağ Üniversitesi, Türkiye
Stathis Efstathios Oulkeroglou, Agios Stefanos Konservatuarı, Yunanistan
Sylivain Guinet, Besteci, Fransa
Turev Berki, Hacettepe Üniversitesi, Türkiye
Viola Mokrosch, Institut für Musik, Almanya

KONFERANS KONULARI

(1) Sözlü veya sanal sunum:  Konferans teması ve konuları: Piyano Eğitimi, Piyano Edebiyatı, Piyano Sanayii, Piyano Bakım ve Onarım, Piyano Çalma Teknikleri, Piyano ve Fizyoloji ve diğer konular.

(2) Kompozisyon Performansı: Seçim komitesi tarafından kabul edilen kompozisyonlar konferans sırasında konserlerde yayınlanacak ve icra edilecektir. Kompozisyonlar piyano için bestelenmelidir. Teknik olarak gerçekleştirilemeyen kompozisyonlar basılamaz ve konser programlarına dahil edilmez. Başlangıç ​​seviyesindeki kompozisyonlar kabul edilmeyecektir. Kompozisyonların süresi 10 dakikayı aşmamalıdır. Katılım Koşulları: Konferansa dahil edilecek kompozisyonlar bir müzik yazma yazılımı ile yazılmalı ve bir “PDF” dosyası olarak gönderilmelidir. Ön değerlendirme kurulu, eserlerin gösterimlerinin baskıya uygun olup olmadığını inceler. PDF notlarına ek olarak, uygulama için bileşimin net bir kaydı gereklidir. Kompozisyon hakkında yüz kelimeyi geçmeyen bir açıklama metni eklenmelidir. Kompozisyonun kayıt ve notları daha önce yayınlanmamalıdır. Konferans kitabında basılacak kompozisyonlar, katılımcının orijinal bir eseridir. Telif hakkı koruma kanununa göre, yasal sorumluluk besteciye aittir. Telif hakkından kaynaklanan herhangi bir anlaşmazlıktan Organizasyon Komitesi sorumlu tutulamaz. Kompozisyonların Yayınları ve Performansı:  Özgün bir kompozisyona katılmak için ahlaki sorumluluk kompozitöre aittir. Eser bir besteci tarafından yapılamazsa, besteci parçayı gerçekleştirmek için bir piyanist atayabilir. Bu durumda, katılım belgesi sadece icracıya değil, besteciye verilecektir. Kompozisyonun konferans programındaki konserlerde yapılması gerekmez. Ancak, konserde yapılmasa bile konferans kitabına dahil edilecektir.

(3) Seminer / Atölye / Masterclass:  Piyano çalma ve sahada öğretim teknikleri konusunda deneyimli eğitmenler tarafından pratik ve / veya anlatı (sözlü) çalışmalar içermektedir. Bu doğrultuda hem atölye çalışması, hem de ana sınıflar ve seminer dersleri verilecektir.