Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), Almanya’nın başkenti Berlin’de konser verdi.

Kentin en büyük salonlarından Konzerthaus’ta “Young Euro Classic” etkinliği kapsamında düzenlenen konserde orkestra, Weber’in “Der Freischütz Uvertürü”, Rahmaninov’un “2’nci Piyano Konçertosu”, Türk besteci Füsun Köksal’ın “Silent Echoes II” eseri ile Beethoven’in 8’inci Senfonisi’ni seslendirdi. Şef Cem Mansur yönetimindeki orkestranın performansının büyük beğeni topladığı konserde, orkestraya Türk piyanist Gökhan Aybulus eşlik etti. Young Euro Classic konserleri, Berlin’de 6 Ağustos’a kadar diğer bazı ülkelerin gençlik filarmoni orkestralarının katılımıyla sürecek.

TÜRKİYE GENÇLİK FİLARMONİ ORKESTRASI (TUGFO) HAKKINDA

Gençleri sanata teşvik etmek amacıyla pek çok çalışmaya imza atan Sabancı Vakfı, Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın da kuruluşunun gerçekleştirilmesini sağlamıştır. Orkestra, Ana Destekçisi olan Sabancı Vakfı’nın katkılarıyla her yıl ülkenin tüm konservatuarlarından seçilen 100 genç müzisyenin bir araya gelmesiyle oluşturulmaktadır.

2007 yılında, türünün ülkedeki ilk örneği olarak Cem Mansur tarafından kurulan ve 16-22 yaşları arasındaki müzisyenlerden oluşan orkestra, her yaz, alanlarındaki en iyi eğitmenlerin yönetiminde üç haftalık bir hazırlık dönemi sonrasında Türkiye ve yurtdışında bir dizi konser vermektedir.

Orkestra, çağımızın en büyük piyanistlerinden Murray Perahia ile Istanbul’da verdiği ilk konserin ardından Salvatore Accardo, Shlomo Mintz, Kristof Barati, Alice Sara-Ott ve Natalia Gutman, Stephen Kovacevich gibi büyük isimlerle de Avrupa’nın önemli konser salonlarında sahneye çıktı.

Viyana, (Konzerthausi RadioKulturhaus) Berlin (Konzerthaus, 2008, 2010, 2015, 2017), Roma (Sala Santa Cecilia, 2010, 2013, 2014), Milano (Auditorium), Linz (Brucknerfest), Bonn (Beethovenfest), Amsterdam, Budapeşte, Prag (Smetana Hall, Rudolfinum), Bratislava, Brüksel (Palais des Beaux Arts), Verona (Teatro Filarmonico), Ravello, Floransa, Bologna, Essen, Dortmund gibi merkezlerin en prestijli festival ve konser sezonlarında dünyanın önde gelen orkestralarıyla aynı afişi paylaşan genç müzisyenler, dinleyicileri teknik düzeyleri ve şaşırtıcı enerjileriyle büyülediler.

Bayerischer Rundfunk, Deutsche Welle, ORF ve Slovak radyoları tarafından konserleri kaydedilen ve yayınlanan TUGFO, müziğin sosyal yönüyle ilgili çalışmalar da yapmakta, özellikle “Demokrasi Laboratuvarında” Cem Mansur, orkestra ve dinleyicileri orkestra metaforuyla, birlikte yaşam, liderlik, sorumluluk ve toplumsal barış konusunda renkli bir yolculuğa çıkarmaktadır. Bu etkinlik, 2014 yılında “Berlin ve İstanbul’un Kardeş Şehir” olmasının 25. yılı kutlamaları kapsamında ve 2017 yılında Berlin Konzerthaus’ta gerçekleşmiştir.

TUGFO 2017 Berlin konseri, dünyanın önde gelen kültür/sanat kanallarından Arte TV tarafından canlı olarak yayınlanmıştır.

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, 2014 yazında Sicilya’da Taormina Festivali’nin yerleşik orkestrası olarak “Tosca” operası temsillerinde ve 2015 yılının Ocak ayında ise Royal Opera House “La Boheme” prodüksiyonunda görev almıştır.

2010 ve 2012 yazlarında orkestranın 35 üyesi Ermenistan’dan gelen genç müzisyenlerle birlikte “Bizi Birleştiren Müzik” adıyla Türkiye-Ermenistan Gençlik Orkestrası’nı kurmuş ve İstanbul ve Berlin’de konserler vermiştir. Ayrıca TUGFO üyeleri her yıl Türk/Yunan Gençlik Orkestrası’nda yer almaktadır.

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası 2019 yılından itibaren, Istanbul Filarmoni Derneği çatısı altında faaliyetlerini yürütecektir. Orkestra, “Avrupa Ulusal Gençlik Orkestraları Federasyonu” tam üyesidir.

Cem Mansur, Sanat Yönetmeni

KAYNAK: MEDYA