87. İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) kapsamında düzenlenen Sinema Burada Festivali 12-16 Eylül tarihleri arasında İzmir Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Dördü galalı gösterim olmak üzere toplam dokuz film ile 12-16 Eylül tarihleri arasında İzmir Sanat Merkezi’nde gösterilecek. Festival’de Gürcistan yapımı ‘Dede’ adlı film ilk galalı gösterim olacak. 13 Eylül’deki gösterime filmin yapımcıları da katılacak.

14 Eylül tarihinde peş peşe iki galalı film gösterimi gerçekleşecek. Önce Hakan Günday’ın aynı adlı romanından uyarlanan, Onur Saylak’ın yönettiği ve başrollerini Tuba Büyüküstün ve Ahmet Mümtaz Taylan ile paylaştığı ‘Daha’ filmi, 18.30’da sinemaseverlerle buluşacak. Yönetmen Onur Saylak gösterime katılacak.

14 Eylül’ün ikinci galalı gösteriminde ise dünyaca ünlü yazar Yaşar Kemal’in hayatındaki dönüm noktalarının destansı bir anlatımla sergilendiği ‘Yaşar Kemal Efsanesi’nin gösterimi yapılacak. Yaşar Kemal’in daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış arşiv görüntülerinin yer aldığı film, ustanın edebiyata, hayata ve yüzyıla damgasını vuran olaylara karşı tavrını, kendi ağzından ve hayatına yakından tanıklık etmiş dostlarının anlatımıyla beyaz perdeye taşınıyor. Halil Ergün anlatımına Arif Keskiner, Ara Güler ve Zülfi Livaneli’nin eşlik ettiği film, 21.00’da izlenebilecek. Gösteriye filmin yapımcısı Aydın Orak katılacak.

İzmir Enternasyonal Fuarı Hakkında

Tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan İzmir; ülke tarihinin ilk fuarının da ev sahibiydi. 87 yıl önce savaşlara, kıtlıklara, krizlere rağmen düzenlenen Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı ticaret fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı, 87. kez kapılarını geleceğe açmaya hazırlanıyor. Her yıl başka bir temayla düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı’nın bu yılki  teması “İNOVASYON-TEKNOLOJİ”.  87. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda bu yıl partner ülke Sırbistan, Odak Ülke ise Hindistan olarak belirlendi. Fuar’ın ana sponsoru Folkart, inovasyon ana sponsoru Vestel, etkinlikler Sponsoru ise Migros.

Son yıllarda ziyaretçi akınına uğrayan İzmir Enternasyonal Fuarı’nda, geçen yıl ikili iş görüşmelerinde bir milyar dolara yakın iş bağlantısı sağlandı. İzmir Enternasyonal Fuarı, bu yıl da önceki yıllarda olduğu gibi katılımcılara ticari ilişkilerin pekişeceği bir platform sunmayı ve geleceğin ticaretine yön vermeyi amaçlıyor.

Fuar süresince sahnelenecek tiyatro oyunları ve müzikal gösteriler, konserler, sinema gösterimleri, caz konserleri, sokak gösterileri, söyleşiler, sergiler, workshop’lar, sinema atölyesi, yoga, zumba ve sanat sokağı etkinliklerinin, İzmir ve Ege Bölgesi başta olmak üzere ülkenin hemen her bölgesinden gelen ziyaretçilerden bu yıl da büyük ilgi görmesi bekleniyor.