Ukulele Kursu

Mor Sanat Merkezi’nde Ukulele Kursumuz size ve öğretmenimize uygun gün ve saatte haftada bir gün bir ders saati özel ders şeklinde yapılmaktadır. Ayrıca öğrencilerimiz haftada bir gün bir ders saati grup dersi şeklinde solfej derslerinden de ücretsiz olarak yararlanabilmektedir.

Ukulele derslerimizde çalım teknikleri, tarihçesi, müzik tarihinde yer alan besteciler ve eserlerinin çalınması derslerin işleniş biçimidir.

Her yaş grubu için farklılık gösteren eğitim programlarımız öğretmenlerimiz tarafından titizlikle hazırlanmıştır.

Ön Kayıt

Ön kayıt olduğunuzda eğitim danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.


    Ukulele Tarihi

    Ukulele aslında çok eskiden, Portekiz Madeira Adaları’nda çalınan ( Pala de Braga ) Pala denilen bir enstrümana Hawaii’lilerin taktığı bir isimdir. Pala aslında telli çalgılar ailesinin bir üyesidir ve Cavaquinho, Braguinha, Manchhete ve Cavago gibi çeşitli isimlerle anılmıştır. 1800 lü yıllarda, şeker kamışı tarlalarında çalışmak için gelen Portekizli göçmenler tarafından Hawaii ye getirilmiştir. 1879 yılında Portekiz den çalışmak için Hawaii ye gelen Manuel Nunes, Augusto Dias ve Jose do Espirito Santo’nun Ukulele’nin ilk yapımcıları olduklarına inanılıyor.

    Bir hikayeye göre Ukulele’nin anlamı “zıplayan pire” demekmiş. Sebebi; Ravenscrag gemileri ile Portekiz den Honolulu’ya yola çıkan Joao Fernande, 4 ay süren yolculuğun ardından iskeleye indiğinde çalgısını o kadar neşeli çalar ki, hızla hareket eden parmaklarını zıplayan pireye benzetirler J….işte Ukulele’nin ilk anlamı bu hikayeden doğmaktadır.

    İnanılan bir başka çıkış noktası da bu enstumanı Edwar Purvis adında bir İngiliz’in çalmasıdır. Edward Purvis, son Hawaii kralı Kral David Kalakaua’ın (Ukulelenin eski dönemlerini oldukça etkilemiş biridir) özel davetlerinden sorumludur. Purvis, minyon görünüşü ve enerjik yapısından dolayı Ukulele lakabını almıştır. Bir zaman sonra, kralın davetlerinde çaldığı bu enstrumana da Ukulele denilmeye başlanır.

    Bu hikayelerin yanı sıra daha bir çok açıklanamamış hikaye ve kelime çevirisi vardır. Örneğin; son Hawaii Kraliçesi Lili’uokalani’nin Ukuleleyi ‘buraya gelen hediye’ olarak açıkladığı da söylenir: ‘Uku’ hediye, ‘lele’ ise gelmek anlamına gelir. Bu bakış açısı uçan pirelere kıyasla çok farklı bir bakış açısıdır.