Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, 14. Bodrum Müzik Festivali kapsamında 5 Ağustos Pazar akşamı, D-Marin Turgutreis Turkcell Sahnesi’nde “Yürüyen Köşk” resitali verecek.

Fazıl Say; resitalinin ilk yarısına Chopin’e özgü bir tür olan “gece müzikleri” Noktürn’lerle başlayacakve ardından Beethoven’ın en sevdiği sonatı olan Opus 57 “Appassionata” ile devam edecek. Konserin ikinci yarısında ise Say, solo piyano için bestelediği ‘Kara Toprak op.8’ ve Atatürk’e ithaf ettiği “Opus 72 Yürüyen Köşk” adlı yapıtlarını seslendirecek. Say, “Yürüyen Köşk” yapıtıyla Atatürk’ün Yalova’daki Millet Çiftliği’nde yaşayan çınar ağacı ve köşkün değerli hikâyesini anlatacak.

Bodrum Müzik Festivali Hakkında

Bodrum’un tarihi dokusu ve eşsiz doğasında, Türkiye ve dünyadan ünlü sanatçıları ağırlayarak küresel bir festival olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Uluslararası Bodrum D-Marin Klasik Müzik Festivali, geçtiğimiz yıl Bodrum Müzik Festivali’ne dönüştü. Bu yıl, 4-8 Ağustos 2018 tarihleri arasında 14.’sü gerçekleşecek olan festivalde, müzikseverleri; dört gün boyunca sürecek yoğun ve keyifli bir program bekliyor.

Doğuş Grubu’nun kurucu desteğiyle gerçekleşen festival, Bodrum yarımadasını sanat rotasında önemli ve vazgeçilmez bir durak haline getirme amacıyla güçlü ve oldukça renkli bir program hazırladı. Tarihi yarımadaya klasik müziği yayacak olan festival; Fazıl Say, Gülsin Onay, Murat Karahan, Christina Pluhar, Lauren Fagan, Alina Pogostkina, Víkingur Ólafsson ve Avi Avital gibi yıldızlar yanı sıra Sevil Ulucan, Hillel Zori, İbrahim Yazıcı, Erman Türkili, Çağ Erçağ, Gülru Ensari, Dorukhan Doruk, Camille Thomas ve Veriko Çumburidze gibi virtüözlere, ayrıca Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, L’Arpeggiata, Olten Quartet ve LUDWIG Orkestrası gibi topluluklara ev sahipliği yapacak. Bodrum Müzik Festivali, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi tüm gün, sabahın ilk saatlerinden gece yarısına kadar yaşanıyor.

Festival, Şevket Sabancı Parkı’nda gerçekleşecek olan Sabah Konserleri, D-Marin Turgutreis Amfi Tiyatro’da Gün Batımı Konserleri, D-Marin Turgutreis’teki Akşam Konserleri, The Marmara Bodrum’daki Gece Konserleri, Bodrum Mozole Anıt Müzesi’nde rehberli turlar ve konserler ile birlikte Cinemarine Açıkhava Sineması’ndaki film gösterimleriyle tüm Bodrum’a yayılmayı hedefliyor. Tüm bilet gelirleri Tohum Otizm Vakfı ve Bodrum Sağlık Vakfı’na bağışlanan festivalimizde bu sene Gülsin Onay’ın vereceği konserin bilet gelirleri de Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’ne aktarılacak.

Gün doğumundan gece yarısına kadar sürecek olan festivalde, 5 gün boyunca genç yıldızların Bodrum’un simgesel mekânlarında buluştuğu, ülkemizin adını yurtdışında başarıyla duyurmuş yıldız sanatçı ve toplulukların vereceği konserlerle, sinema gösterimleri ve klasik müzikle iç içe geçen rehberli turlar da bulunuyor.

FAZIL SAY KİMDİR?

1970 yılında Ankara’da dünyaya gelen Fazıl Say, 4 yaşında ailesi taradından piyanoya başlatılmış, Ankara Devlet Konservatuarı’nda “Üstün Yetenekli Çocuklar için Özel Statü”de öğrenim görerek 1987’de konservatuarın piyano ve kompozisyon bölümlerini bitirmiştir. Çalışmalarını Alman bursuyla Düsseldorf Müzik Yüksek Okulu’nda sürdüren sanatçı, 1991’de konçerto solisti diplomasını almış, 1992’de Berlin Tasarım Sanatları ve Müzik Akademisi’nde piyano ve oda müziği öğretmenliğine getirilmiştir.

1994’te Genç Konser Solistleri Avrupa yarışmasında birincilik kazanan Say, 1995’te New York’ta yapılan kıtalararası yarışmanın da birincisi olarak konser kariyerine başladı. Öte yandan oratoryolar, piyano konçertoları, çeşitli formlarda orkestra, oda müziği ve piyano eserleri, şan ve piyano için şarkı bestelemeye başladı. Bu eserler arasında Nazım ve Metin Altıok Ağıtı başlıklı oratoryolar, 4 piyano konçertosu, Zürih Üniversitesi’nin siparişi üzerine Albert Einstein’ın anısına yazdığı orkestra eseri, Wolfgang Amadeus Mozart’ın 250. doğum yılında Viyana’daki kutlama komitesinin siparişi dolayısıyla bestelenen”Patara adlı bale müziği vardı.

1995 yılından günümüze uzanan süreç içinde tırmanışını sürdüren Fazıl Say, Fransa ağırlıkta olmak üzere Avrupa ülkelerinde ve beş kıtada etkinliklerini sürdürmekte, günümüzün önde gelen şef ve orkestralarının eşliğinde konserler vermekte, ünlü salonlarda resitaller sunmaktadır.

Ödülleri

Avrupa Birligi Piyano Yarışması, 1991
Genç Konser Solistleri Yarışması Avrupa Birinciliği, 1994
Genç Konser Solistleri Yarışması Dünya Birinciliği, 1995
Radio France/Beracasa Vakfi Ödülü, 1995
Paul A. Fish Vakfı Ödülü, 1995
Boston Metamorphosen Orkestrası Solist Ödülü, 1995
Maurice Clairmont Vakfı Ödülü, 1995
Telerama Ödülü, 1998, 2001
RTL Televizyonu Ödülü, 1998
Le Monde de la Musique Ödülü, 2000
Diapason d’Or ( Altın Plak ) Ödülü, 2000
Classica Ödülü, 2000
Le Monde Ödülü, 2000
Avusturya Radyo-TV Ödülü, 2001
Deutsche Phono Akademie ECHO Ödülü, 2001
Yılın Bestecisi Ödülü, Andante Klasik Müzik Ödülleri, 2010
Yılın Piyanisti Ödülü, Andante Klasik Müzik Ödülleri, 2010