Bu yıl 20’ncisi düzenlenecek Eskişehir Uluslararası Film Festivali’nin artık kasım ayında düzenleneceği açıklandı.Bu yıl 20’ncisi düzenlenecek Eskişehir Uluslararası Film Festivali’nin artık kasım ayında düzenleneceği açıklandı. Festival bu sene 16-24 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. Etkinliğin “Kısa Film Yapım Destek” ile “Sinema Kültürüne Katkı Yarışması” şartnamesi festivalin resmi internet sitesi www.eskfilmfest.com adresinde yayımlandı. “Kısa Film Yapım Destek” ile Türkiye’de sinema-televizyon eğitimi almakta olan lisans öğrencilerinin,yapım aşamasında olan 3 kısa filmine 3 bin TL destek verilecek. “Sinema Kültürüne Katkı Yarışması”nda ise 2017 – 2018 yılları içinde yayımlanmış En İyi Sinema Kitabı 5 bin TL ve En İyi Sinema Makalesi 3 bin TL ödül kazanacak.

Eskişehir Film Festivali Tarihçesi

1998 yılında Anadolu Üniversitesi’nin 40. yılını kutlama etkinlikleri çerçevesinde dönemin rektörü Prof. Dr. Engin Ataç’ın desteği ile İletişim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gülseren Güçhan’ın öncülüğünde fakültenin o dönemdeki dekanı Prof. Dr. Sezen Ünlü’nün de katkılarıyla “Uluslararası Eskişehir Sinema Günleri” ilk kez kapılarını sinemaseverlere açtı. İlk yıl aralarında Yunanistan ve Slovenya’dan gelen film yönetmenlerinin de olduğu konukları ve sekiz uzun, üç kısa metraj filmden oluşan programı ile büyük bir ilgi çekti. İstanbul Kültür Sanat Vakfı başkanı Şakir Eczacıbaşı’na ilk “Onur Ödülü” verildi.

Sinema tarihinin klasik başyapıtlarını, dünya festivallerinde ödüller kazanmış, ticari dolaşıma girmeyen filmleri izlemek, yeni filmleri ve yönetmenleri keşfetmek, filmlerin yaratıcıları ile buluşmak, sinema üzerine düşünmek, tartışmak, ustaların gençlere deneyimlerini aktarabileceği ortamları yaratmak amacıyla yola çıkan Sinema Günleri, programına yenilikler ekleyerek gelişmesini sürdürdü. Sinema Günleri; her geçen yıl sayısı artan filmler, konuklar ve söyleşiler ile İletişim Bilimleri Fakültesi’nin her yıl mayıs ayında düzenli olarak yaptığı bir etkinlik haline geldi.

Sinema Günleri başlangıçta Prof. Dr. Gülseren Güçhan’ın yanı sıra Yard. Doç. Dr. Serhat Serter, Yard. Doç. Dr. Yaprak İşçibaşı’ndan oluşan küçük bir ekip tarafından gerçekleştirilirken, İletişim Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerinden, Yard. Doç. Dr. Hakan Uğurlu, Arş. Grv. Gizem Uğurlu, Doç. Dr. Nezih Orhon, Yard. Doç. Dr Hakan Savaş, Öğr. Grv. Eren Göksel, Öğr. Grv. Gökçe Büyükerşen Göksel, Uzman Meltem Cemiloğlu ve Tek. Koor. Nilüfer Bingöl’ün katılımı ile ekibini genişletti. Gönüllü katılımlarla da zaman içinde ekip üyelerinin sayısı arttı. Organizasyonun gösterim aşamasında başta Sinema Kulübü olmak üzere, öğrenciler de büyük bir hevesle çalıştılar. Böylece Sinema Günleri, Uluslararası sinema kurumları, film dağıtım şirketleri, sinema okulları ile koordinasyon, sponsorluk ilişkileri, yabancı kopyaların Türkçe’ye çevirisi, kitap tasarım ve basım, kitap çevirisi, afiş tasarım ve basım, tanıtım filmleri, tanıtım film müzikleri, web sayfası, medya ile ilişkiler, konuk ağırlama, açılış töreni, sinema salonunda gösteri, TVA (şu an TRT Okul olarak yayın hayatına devam etmektedir)’dan naklen yayın, ulusal tv kanallarına haber aktarımı gibi organizasyonun tüm aşamaları, üniversitenin içindeki çeşitli birimlerin olanakları ile gerçekleştirilen ve bu anlamda Türkiye’de benzeri olmayan bir etkinlik haline geldi.

2007 yılında, o zamana kadar büyük yol kat etmiş olan Sinema Günleri, “Uluslararası Eskişehir Film Festivali” adını aldı. Kentteki sinema salonlarına yayıldı ve Türkiye’de sinema kültürünün gelişmesine, sinemanın düşünsel boyutunun zenginleşmesine katkıda bulunmak amacıyla, festivalde ilk kez bir yarışma açıldı. Yarışma kapsamında “En İyi Sinema Kitabı”, ”En İyi Sinema Makalesi” ve “Televizyonda En İyi Sinema Programı” ödülleri verildi. Böylece Eskişehir Uluslararası Film Festivali, Türkiye’de bu kategoride ödül veren tek kurum oldu. İlk yıldan itibaren verilen “Onur Ödülü”nün yanı sıra sinemaya hizmet etmiş sinemacılara “Sinemaya Emek Ödülü” verilmeye başlandı. Prof. Dr. Fevzi Sürmeli’nin, büyük bir faaliyet alanı haline gelen festivalin organizasyonunun fakülteden ayrı bir birim çatısı altında düzenlenmesinin gerekliliğini öngörmesi ile “Sinema Kültürünü Geliştirme Birimi” (ASB) kuruldu. Prof. Dr. Gülseren Güçhan’ın başkanlığını yaptığı ASB, festival organizasyonunun yanı sıra yıl içinde tüm üniversiteye ve kente açık olan etkinlikler düzenlemektedir. Her yıl mayıs ayının ilk haftasında gerçekleşen Uluslararası Eskişehir Film Festivali, sinemanın başyapıtlarının orijinal kopyalarından gösterildiği “Sinema Tarihinin Unutulmazları”, sinemadaki yeni eğilimlerin sergilendiği “Dünya Sinemasının Genç Yıldızları”, ödüllü filmlerden oluşan “Dünya Festivallerinden”, sinema için emek vermiş ve artık aramızda olmayan yönetmenlerin klasikleşmiş filmlerine yer veren “Anısına”, gerilim ve korku türündeki filmlerin bulunduğu “Gece Yarısı Sineması”, bağımsız sinemanın en yeni örneklerinin bulunduğu “Serbest Bölge”, belgesel filmlerin bulunduğu “Hayatımız Belgesel” ve “Kısa Filmler” ”Konuk Ülke ve Sineması”, “Türk Sineması”, “Canlandırma Filmleri”gibi çeşitli bölümlerden oluşmaktadır. Ayrıca Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Canlandırma Filmleri ile İletişim Bilimleri Fakültesi’nde üretilen kısa filmlere yer vermektedir. Film gösterimlerinin yanı sıra festivalde “3 Gün, 3 Yönetmen, 3 Senaryo” başlıklı senaryo geliştirim atölyesi, “Farklı Bakış Açılarıyla Bir Filmi Çözümlemek” adlı film eleştiri atölyesi, usta sinemacılardan çeşitli dersleri, film gösterilerinin ardından yönetmen ve oyuncularla söyleşiler ve çeşitli seminerler yapılmaktadır.

Anadolu Üniversitesi Uluslararası Eskişehir Film Festivali 2008 yılında 10. Yaşını görkemli bir programla kutladı. Festivalin 10. yılında 70 uzun metraj, 93 kısa metraj olmak üzere toplam 163 film gösterildi ve filmler toplamda 13.426 kişi tarafından izlendi. ABD, Florida State Üniversitesi, Sinema Televizyon ve Kayıt Sanatları Fakültesi, Çek Cumhuriyeti, Prag Gösteri Sanatları Akademisi Film ve Televizyon Fakültesi (FAMU), Norveç Volda Üniversitesi Canlandırma Bölümü, ABD Colorado Üniversitesi Gazetecilik ve Kitle İletişim Okulu filmleri, öğretim üye ve öğrencileri ile konuk sinema okulları oldu. Kent merkezinde isteyen herkesin kısa film izleyebileceği “Kabin filmleri” gösterisi yapıldı. “Visconti’nin 100 Yılı” adı altında, yönetmenin filmlerindeki aksesuar, giysi ve mücevherlerden oluşan bir sergi, “3 Gün 3 Yönetmen 3 Senaryo” adı altında, elinde senaryosu olan herkesin başvurabileceği ve başvuranlardan üçünün dereceye girdiği ve senaryolarını hayata geçirebildikleri atölye çalışması ve çeşitli seminerler yapıldı.

“Kültür Politikalarında Sinemanın yeri”, “Fransız Sinemasında Yeni Eğilimler”, “Çek Sinemasında Yeni Dalga ve Sonrası”, “Stanley Kubrick Sineması”, “Belgeselde Bilimin Sanatla Birlikteliği: Süha Arın”, “ 1930’ların Avangarde Sineması”, ”Kurmaca, Belgesel ve Canlandırma Türleri Arasındaki Sınırları Aşmak”, “Diaspora Filmleri”, “Canlandırmada Karakter Tasarımı”, ”Kameranın Arkası”, ”Bir Film Yapmak”, ”Film Yapımında Dijital Teknolojinin Kullanımı”, “Sinemada Sanat Yönetmenliği”, ”Bir Film Müziği Yapmak” gerçekleştirilen panel, seminer ve sinema derslerinin bazılarının adlarıdır. Yurtdışından Gerard Courant, Nachiketas Wignesan, Martin Cihak, Harald Siepermann, Rada Sesic, Paul Bush, Marcel When, Tom Shepard, Henk Penninga, Zam Salim, Jean-Noel Christiani, Meg Moritz, Christopher Nilsen ile ülkemizden Yavuz Turgul, Zeki Demirkubuz, Derviş Zaim, Reis Çelik, Leyla Özalp, Kerem Kurdoğlu, Naz Erayda, Yavuz Özkan, Ahmet Uluçay, Fehmi Yaşar, Tahsin Özgür gibi yönetmen ve sinemacıların verdiği bu ders ve seminerlere çok sayıda gönüllü katılmıştır.

2009 ylında 11 yaşına giren festivalde 70 uzun metraj, 50 kısa metraj film gösterildi. Sarper Semiz konseri ile açılışı gerçekleştirilen 11. Anadolu Üniversitesi Uluslararası Eskişehir Film Festivali’nin panel, seminer ve sinema derslerinin konukları ise Tevfik Başer, Handan İpekçi, Ethem Özgüven, Işıl Özgentürk, Özay Fecht, John Cunningham, Fran Borgia, Cecelia Condit, Petra Holzer oldu. Seminer, panel ve sinema derslerinin yanı sıra fotoğraf sanatçısı Bertrand Stern’in “Kırılgan Bir Hayat/ A Fragile Life Marilyn Monroe” ve fotoğraf sanatçısı Ove Wallin’in “Bergman İle Buluşmalarım/ My Encounters With Bergman” adlı sergileri festival boyunca sergilendi. 65 uzun metraj ve 50 kısa metrajlı filmin gösterildiği 2010 yılında gerçekleştirilen 12. Uluslararası Eskişehir Film Festivali’nde de her sene olduğu gibi Onur Ödülleri ve Emek Ödülleri sahibini buldu; pek çok panel, seminer ve sinema dersi hayata geçirildi. Onur ve Emek ödülü alan konukların yanı sıra festivalde seminer ve ders veren konuklar Sırrı Süreyya Önder, Cemal Şan, Pelin Esmer, Natali Yeres, Özay Fecht, Enis Rıza, Hilmi Etikan, Erden Kıral, Ursula Antoniak, Oscar Redding oldu. Festivalin en önemli anlarından biri ise sinema tarihinin unutulmaz yönetmen ve oyuncusu Buster Keaton’ın sessiz filmi “Sherlock Jr.” için yapılan özel gösterim oldu. Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencilerinden oluşan yaylı çalgılar grubu, film oynarken eş zamanlı ve canlı olarak perde arkasında performans sergileyip film için müzik yaptılar ve böylece unutulmaz film bu unutulmaz performans eşliğinde seyirci ile buluştu.

13. Anadolu Üniversitesi Uluslararası Eskişehir Film Festivali 1-8 Mayıs 2011 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Düzenlenen seminer ve sinema derslerinin konukları Erdem Dilbaz, Serdar Paktin, Hasan Baran, Serdar Öngören, Ioannis Economides, İsmail Canlısoy, Mehmet Esen, Michele Driguez, Federico Capra ve Levent Semerci oldu. Yönetmen Wim Wenders’ın Pina isimli filmi seyirci ile 3D (üç boyutlu) olarak buluşurken; festival süresince toplamda 52 uzun, 38 kısa metrajlı film gösterildi. Festivalin en unutulmaz etkinlikleri ise eski Tepebaşı Belediyesi binası üzerinde gerçekleştirilen “Işık Gösterisi (mapping&light show)” ve “Festivalin Yıldızlı Geceleri” adı altında gösterilen açık hava sineması oldu.

2012 yılında 14. kez sinemaseverlere kapılarını açan ve açılış töreni TRT Okul’dan naklen yayınlanan festival; 50 uzun, 42 kısa metrajlı filmi izleyici ile buluşturdu. Her yıl olduğu gibi Onur Ödülü ve Emek Ödülü sahipleri ile Sinema Kültürüne Katkı Ödülleri Yarışması’nda “En iyi sinema kitabı, En iyi tv programı, En iyi sinema makalesi” ödüllerinin sahipleri ve festival sponsorlarının katıldığı gecede açılış filmi olarak Türkiye’de daha önce vizyona girmemiş olan ‘The Intouchables’ gösterildi. Onur ve Emek Ödülleri’nin sahipleri olan Ediz Hun, Selma Güneri, Safa Önal ve Cahit Berkay’ın yanı sıra; seminer, sinema dersleri ve atölye çalışmaları da düzenlenen festivalde pek çok konuk ağırlandı. Murat Erman “Düşük Bütçeyle Bir Kısa Film Yapmak”, Natali Yeres “Sinemada Sanat Yönetimi”, Mert Fırat “Senaryo Atölyesi” , Gabriel Solomons “Düş Manzaraları: Kentlere Bakışımızı Değiştiren Sinema” ve Abdülkadir Ceylan Ede “Tek Başına Bir Film Yapmak” isimli seminer ve atölye çalışmaları ile festivalde konuk olarak yer aldı. Festival süresince filmlerin ardından yönetmen, oyuncu, yapımcı ve senaristler ile toplamda 10 adet söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşi konukları ise; Zeki Demirkubuz, Raşit Çelikezer, Reis Çelik, Firuz Aslan, Nergis Öztürk, Meral Uslu, Christian Schwochow, Can Erdoğan, Tamer Yiğit, Branka Prclic, Barış Atay, Zeynel Doğan, Hasan Tolga Pulat, Emre Kavuk ve Dilan Aksüt oldu.

2013 yılında 15. Yaşını kutlayan ve halk tarafından iyice benimsenmiş olan festival, 48 uzun, 58 kısa metrajlı film ile izleyicisi ile buluşturuldu. Her yıl olduğu gibi Onur Ödülü ve Emek Ödülü sahipleri ile Sinema Kültürune Katkı Ödülleri Yarışmasi’nda “En iyi sinema kitabı, En iyi tv programı, En iyi sinema makalesi “ ödüllerinin sahipleri ve festival sponsorlarının katıldığı gecede açılış filmi olarak ‘Circles’ gösterildi. Onur ve Emek Ödülleri’nin sahipleri ve bunların yanı sıra ; seminer, sinema, dersleri ve atölye çalışmaları da duzenlenen festivalde pek çok konuk ağırlandı. Ana Moreira “Oyuncular ile Yönetmenler Arasında Bağ Kurmak”, Aziz Zhambakiyev ve Zaur Mükerrem “ Bilgiden Duygulara: Yönet- menin Unutulan Dili”, George Cristopoulos “Film Müziği Dünyası: 21. Yüzyılda Sanat ve Zanaat”, N.Aysun Yüksel, Canan Uluyağcı ve Hatice Yeşildağ “ Kadın Bakış Açısıyla Bir Film Çözumlemek”, Timur Oğuz “Lady Macbeth’ten Nuri Alço’ya Vicdanın Gizli Tarihi’ isimli seminer ve atölye çalışmaları ile festivalde konuk olarak yer aldı. “Sen Aydınlatırsın Geceyi” filminin yönetmeni gosterimden sonra sinemaseverlerle keyifli bir söyleşi yapti. Özelde sinemaya, genelde sanata büyük ilgi duyulan ve iki köklü üniversiteyi bünyesinde barındıran Eskişehir, öğrenci sayısının nüfusa olan oranı açısından eşsiz bir kültürel hareketliliğe ev sahipliği yapmaktadır. Çoğunluğu gençlerden oluşan bu dinamik yapı, yıllardır şehir halkının da sanata ve sinemaya karşı dinamik olmalarını sağlama açısından doğal bir etmen olmuştur. Eskişehir’de bulunan sinema salonu sayısı bu duruma kanıt oluşturmaktadır. Şehirde Pink Sinemaları (Kanatlı AVM), Sinema Anadolu (Anadolu Üniversitesi), Eskişehir Kültür Merkezi (EKM) ve Cinemaximum (Espark AVM) Cinetime Sinemaları (Özdilek AVM), sinema salonları bulunmaktadır. 2007 yılından beri şehre ve şehirdeki sinema salonlarına yayılan ve gösterimleri aynı anda birkaç farklı salonda yapılan festival, gelecek yıllarda da çizgisini yükselterek devam edecektir. Eskişehir Uluslararası Film Festivali; Sinema Anadolu, Cinemaximum Espark’ta yapılacak olan gösterimler ile izleyiciye ulaşmayı hedeflemektedir. Ayrıca; gişeye bırakılan biletlerle maddi durumu yeterli olmayan sinemaseverlere film izleyebilme şansı veren “Askıda Bilet” uygulaması her yıl festival süresince uygulanmaktadır.

2014 yılında düzenlenen 16. Eskisehir Film Festivali sinemaseverler tarafından büyük bir ilgiyle karsılanırken 49 uzun, 32 kısa metraj film izleyicisiyle bulusturuldu. Her yıl oldugu gibi bu yıl da Onur ve Emek Ödülleri sahiplerini buldu. Festival sponsorlarının ve konukların yer aldıgı gece de açılıs filmi olarak Steven Knight’ın yönettigi “Locke” filmi gösterildi. Bu yıl, sinemanın 100. Yılı olmasından dolayı unutulmaz Türk Filmleri de uzun bir aradan sonra beyaz perdede yerini alırken, izleyiciler tarafından büyük begeni topladı. Film gösterimlerinin yanı sıra söylesi, atölye çalısmaları, sinema dersleri ve sergiler düzenlenen festivalde Onur ve Emek Ödüllerinin sahipleri de dahil olmak üzere birçok konuk agırlandı. Alper Turgut ve Serdar Akbıyık “Atölye Çalısması”, Seifollah Samadian “Bir Saniye 24 Mucize”, Gökhan Tityaki “Sinematografi”, Gabriel Solomons “Iki Kültür Tek Afis” isimli seminer ve atölye çalısmları ile festivalde konuk olarak yer aldı. Gabriel Solomons’un “Iki Kültür Tek Afis” atölyesinde Türk Sineması’nın 100. Yılı için farklı tarzda birçok afis tasarlandı. Onu Ünlü’nün yönettigi “Itirazım Var” filmi büyük ilgi toplarken, oyuncular ve yönetmenle yapılan söylesi de sinemaseverlere keyifli dakikalar yasattı. Güngör Özsoy’un fotografladıgı, sinemanın en sevilen yüzlerinden olusan sergi de ilgi odagı oldu. Festivale Oticons’un düzenledigi

Kimlere Onur Ödülü Verildi?
Sakir Eczacıbası ve Göksel Arsoy (1999),
Atıf Yılmaz ve Hülya Koçyigit (2000),
Fatma Girik ve Ömer Kavur (2002),
Türkan Soray ve Atilla Dorsay (2003),
Sener Sen ve Yavuz Turgul (2004),
Filiz Akın ve Tuncel Kurtiz (2005),
Halit Refig ve Selda Alkor (2006),
Müjde Ar ve Kadir Inanır (2007),
Hale Soygazi ve Tarık Akan (2008),
Ekrem Bora ve Nebahat Çehre (2009),
Cüneyt Arkın ve Zuhal Olcay (2010),
Türker Inanoglu ve Gülsen Bubikoglu (2011),
Ediz Hun ve Selma Güneri (2012).
Münir Özkul, Halit Akçatepe ve Aysen Gruda (2013),
Kemal Sunal ve Perihan Savaş (2014).

Kimlere Emek Ödülü Verildi?
Agah Özgüç ve Hülya Uçansu (2007),
Sevin Okyay ve Arif Keskiner (2008),
Necip Sarıcı (2009),
Hilmi Etikan ve Sadi Çilingir (2010),
Muzaffer Hiçdurmaz ve Mithat Alam (2011),
Safa Önal ve Cahit Berkay (2012).
Başak Emre, Ahmet Boyacıoğlu ve Prof. Sami Şekeroğlu (2013),
Jeyan Ayral Tözüm ve Güngör Özsoy (2014).