Dünyanın en renkli ve başarılı kukla oyunlarını her yıl İstanbul’da bir araya getiren Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, bu yıl 24 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak.

İstanbul Karagöz Kukla Vakfı tarafından organize edilen festival, UNESCO Kültür Mirası Taşıyıcısı, uluslararası kukla ve Karagöz ustası Cengiz Özek genel sanat yönetmenliğinde seyirciyle buluşacak. Festivalde yer alacak gruplar ise, Bosna Hersek’ten Pozoriste Mladih, İspanya’dan David Zuazola, İtalya’dan La Bottega Teatrale, Çin’den Chen Xi, Tayvan’dan The Flying Group Theatre, Portekiz’den Dom Roberto Tiyatrosu, Portekiz’den Dom Roberto, S.A. Marionetas, Hong Kong’tan The Skybird Tiyatrosu, İran’dan Ebrahem Shakeri ve Türkiye’den Cengiz Özek, Tiyatro Gülgeç. 21. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, İtalyan Kültür Merkezi, Fransız Kültür Merkezi, Cervantes Kültür Merkezi, Akbank Sanat, Sahne Pulcherie, Çekül Vakfı işbirliğiyle gerçekleşiyor.

Festival mekânları…

Festivalde yer alan dünyaca ünlü gruplar; Akbank Sanat, Fransız Kültür Merkezi, Sahne Pulchérie, Deniz Müzesi Sahnesi, Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi ve çeşitli semtlerde okul salonlarında seyirciyle buluşacak.

Özek’in 40. yılı

Kukla Festivali’nin kurucusu ve sanat yönetmeni olan Cengiz Özek, Karagöz sanatıyla karşılaşmasının 40. yılını festival çerçevesi içinde kutlamaya hazırlanıyor. Festivalde, Özek’in artık klasikleşmiş oyunlarından “Çöp Canavarı” ve “Büyülü Ağaç” adlı oyunları izlenebiliyor. Yine festival çercevesi içinde Özek’in sahnenin önünü ve arkasını aynı anda gösteren özel hazırlanmış videoları seyirciyle buluşacak. Ayrıca 28 Ekim’de açılışı yapılacak “ Kukla Müzesi Cafe”de Cengiz Özek’in 40. sanat yılına özel bir söyleşi yapılacak.

FESTİVAL TANITIM FİLMİ

Cengiz ÖZEK’ten Önsöz

Kukla Sever Misiniz?

Bu başlık altında 21 yıldır ülkemizde köklü bir kukla geleneği olmasına rağmen unuttuğumuz kukla sanatının anımsatmaya çalışıyoruz. Kukla Türkiye sınırları içinde değişik kimliklerde seyirciye ulaşmış. Anadolu’da zaman zaman köy seyircilik oyunları içinde gözükmüş, kimi zaman İstanbul’da Karagöz adıyla insanları etkilemiş. Karagöz cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye’nin geleneksel kuklası olarak adlandırılmış ve bütün dünyanın bildiği ve Türk tiyatrosu adına seyrettiği bir kukla kimliği olmuş.

Ayrıca Karagöz Osmanlı İmparatorluğu sınırları içindeki balkanlar, Yunanistan, Kıbrıs Kuzey Afrika ve Ortadoğu kuklasını etkilemiş, yönlendirmiş, değiştirmiş ve yeniden adlandırmıştır. Karagöz sanatımızın Türk gölge oyununun İstanbulda yapılanmaya başlamasının 500. yılını kutladığımız bu günlerde bir çok ülkede Karagöz adına sergiler açtık, gösteriler yaptık. Ayrıca, dünya gölgesinin tanınması için ve Karagöz sanatımızla benzerlikleri ve farklılıklarının algılanması için dünyadan bir çok gölge  grubunu ülkemize davet ettik. Mutluyum, böyle bir etkili sanatla uğraştığım için, mutluyuz Karagöz adına bu festivali organize ettiğimiz için. Mutluyum Karagöz sanatına başlamamın 40. yılını kutladığım için.

Bu yıl ki festivale kısaca bakmamız gerekirse yine dünya kukla tiyatrosundan örnekler sunmaya devam ediyoruz. Yine dünya kuklasının seçkin ve gözbebeği oyunlarını sizler için davet ettik. Ayrıca film gösterimleri, workshoplar festival boyunca sizleri bekliyor olacak. Yerelden evrensele uzanan çizgide Karagözümüzü unutmamak üzere…

Saygılarımla
Cengiz Özek
Festival Yönetmeni