Mustafa Kemal Atatürk KarikatürleriAtatürk’ün şimdiye kadar hiçbir yerde sergilenmemiş karikatürleri İzmir’de Konak Belediyesi’nin Neşe ve Karikatür Müzesi’nde.

Bu sergide Atatürk’ün şimdiye kadar hiçbir yerde sergilenmemiş karikatürleri yer alıyor.

İzmir’de Konak Belediyesi’nin Neşe ve Karikatür Müzesi’nde açılan sergide Atatürk’ün şimdiye kadar hiçbir yerde sergilenmemiş karikatürleri yer alıyor. Karikatürlerde Atatürk ve Cumhuriyet’ isimli sergi milli mücadele döneminin mizah basınına ışık tuttuyor. Sergide, Araştırmacı-Yazar İsmail Şen’in 1919-1938 yılları arasında 50’ye yakın yerli ve yabancı mizah yayınından derlediği, Türkçe’ye çevirisi yapılarak oluşturulmuş eserler yer alıyor.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün karikatürlerinden oluşan serginin açılışına İzmirli karikatür sanatçıları başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı. Çoğunluğu 1920’li yıllarda yayımlanan dergilerden toplanan Atatürk karikatürlerinden oluşan sergi, aynı zamanda Atatürk’ün sanata, sanatçıya, basın özgürlüğüne ve mizaha verdiği değeri de bir kez daha gözler önüne serdi. Sergide Atatürk’ün boksör, güreşçi veya bilardo masası başında olduğu karikatürler yer alıyor. Osmanlıca dergilerin yanı sıra yabancı dergilerde yer alan karikatürler Mustafa Kemal Atatürk’ü çizgilerle mizahi bir dille anlatıyor. Sergi, 24 Mayıs’a kadar gezilebilecek.