Barış İçin Müzik Vakfı, İsveç Enstitüsü’nün “creative force” adlı uluslararası kültürel hibe programı kapsamında gerçekleştirilecek “Equal Rights Through Music / Müzik Aracılığıyla Eşit Haklar” projesi ile sesini Ardahan’da da duyurmaya hazırlanıyor.

Bu kapsamda, Barış İçin Müzik eğitmenleri 4-7 Ekim tarihleri arasında Ardahan ilinin Göle ilçesinde yer alan Koyunlu köyüne çalışma ziyaretinde bulunup çocuklara yaylı enstrüman eğitimi verecek. Yapılacak üç günlük çalışmanın sonuçları verilecek konser ile köy halkıyla paylaşılacak.

İsveç Kulturvaggan Derneği’nin başvurusunu yaptığı proje, Türkiye’den Ardahan – Koyunlu Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği (Ankara), Koyunlu Köyü İlköğretim Okulu ( Ardahan) ve Barış İçin Müzik Vakfı (İstanbul) ortaklığında gerçekleştiriliyor. Proje, Koyunlu Köyü İlköğretim Okulu’na devam eden 6-14 yaş arası çocukların, özellikle de kız çocuklarının yaratıcı faaliyetlere erişimine olanak sağlayarak kendilerini sanat aracılığıyla ifade edebilecekleri, bu sayede bölgedeki yerel aktörlerin ve demokrasinin güçlenmesini destekleyecek bir platform oluşturmayı hedefliyor. Vakıf, tüm tecrübesiyle Koyunlu Köyü İlköğretim Okulu’nda düzenlenecek müzik dersleri için altyapının oluşmasına destek verecek.

Şehir merkezine uzak, bilgiye erişimin kısıtlı olduğu, yoksulluk ve göç verme oranı yüksek bir köy olan Koyunlu köyünde yaşayanlar arasında en çok çocuklar bu olumsuz koşullardan etkileniyor. Proje de çocukların yaşadığı bu sorunun çözümüne odaklanarak, çocukların kendilerini özgürce ifade edebilecekleri demokratik bir ortamı oluşturmak ve en temel hakları olan bilgiye ve sanata erişimlerini sağlamayı amaçlıyor.

Barış İçin Müzik Vakfı, bugüne kadar 7000’e yakın çocuğun müziğin iyileştirici ve birleştirici etkisinden faydalanmasını sağladı. Şu an İstanbul Edirnekapı’da yer alan vakıf merkezinin dışında İstanbul – Adalar, Bursa – Nilüfer ve İzmir Naldöken’de toplam 500’e yakın çocuğa aktif olarak eğitim veriyor.

Ayrıntılı bilgi: www.barisicinmuzik.org.