Tiyatro Gazetesi’nin 5’inci kez düzenlediği Anadolu Tiyatro Ödülleri, önceki akşam Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Bu yıl 25 Kasım Dünyada Kadına Şiddetle Mücadele Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte tüm ödüller kadınlara verilirken ödül sahipleri sahneden “direnen kadınlar” vurgusu yaptı.

Zeynep Oral: Onur duyuyorum

Törende, sanatçılar Gülriz Sururi, Suna Keskin, Ayşen Gruda ve yazar Zeynep Oral’a tiyatro sanatına verdikleri emekler ve kattıkları değer için “Yaşam Boyu Onur Ödülü” sunuldu. Oral yaptığı konuşmada, “Bu ödülü üç çok değerli sanatçıyla paylaşmaktan onur duyuyorum. Tiyatroya, sanata baskıların arttığı, kadınların her gün şiddete uğradığı bir ortamda Tiyatro Gazetesi’nin pozitif ayrımcılık yaparak bu yıl yalnız kadınlara ödül vermesini kutluyorum. Dilerim, ülkemdeki horlanan, haksız yere hapse atılan, işini kaybeden ister akademisyen olsun ister sokaktaki insan olsun bütün ötekilere, sesini duyuramayanlara olumlu, pozitif ayrımcılık yapılmasını istiyorum ve ödülümü onlar için alıyorum” ifadelerini kullandı.

Diğer ödüller ve sahipleri şöyle: Anadolu Ödülü: Gülçin Üstüntaş; Onur Ödülleri: Beliz Güçbilmez, Tülin Sağlam; Sanata Evet Ödülleri: Fatma Durmaz Yılbirlik, İlkşen Varoğlu Atik; Yılın Tiyatro Kadını Ödülleri: Arzu Tan Bayraktutan, Sevinç Gediktaş; Yılın En İyi Projesi: Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü; Yılın Yazar Ödülleri: Birgül Yeşiloğlu Güler, Şenay Tanrıvermiş; Yılın Tiyatro Hareketi Ödülleri: Nazlı Masatçı, Medine Çam; Uluslararası Tiyatro Ödülü: Bella Talipova / Azerbaycan; En İyi Köy Tiyatro Festivali Ödülü: Ümran İnceoğlu; Basın Ödülü: Nedret Avşar; Başarı Emek Ödülleri: Selen Korad Birkiye, Hacer Özbek, Handan Ekici, Bilge Emin, Safinaz Özgür, Yasemin Şimşek Tüzün, Emra Albayrak Şahin, Ferda Kaynar, Emine Gül Civelek, Fatoş İpekdal Özbenli, Nurhan Öktem, Alev Topal, Arzu ışıtman; Emek Ödülleri: Nurgül Çoluk, Ayşegül Tekten, Melike Diribaş, Gonca Çılgı, Aslıhan Kumtepe, Derya Güneri.

Tiyatro Gazetesi 5. Anadolu Tiyatro Ödülleri’ni bu yıl, 25 Kasım Dünyada Kadına Şiddetle Mücadele Günü kapsamı etkinlikleri çerçevesinde organize Neslihan Kaya ediyor. Tören 26 Kasım 2018 Pazartesi günü, Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Jüri Başkanlığını Nurhan Uslu’nun yaptığı jüri bu yıl tüm ödülleri kadınlara karşı işlenen suçlara ve bu sorunun çözümüne dair yetkililerin aymazlığına dikkat çekmek için Ceyda Aycan kadınlara verdi.

Tiyatro Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nurhan Uslu, bu yılın ödülleri için yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Evde, işyerinde, sokakta, sahnede, setlerde, kısacası yaşamın her alanında maruz kalınan haksızlıklara karşı, kadınların sesini yükseltmek, tacizlere, cinayetlere dur demek, erkek egemen anlayışa karşı verilen mücadelede köprü olmak istedik. Sanatçılar toplumun aydınlık yüzüdür. Kadınların daha dik durması için, Tiyatro Gazetesi Elham Atıfı bu yıl ödüllerini kadınlara ayırdı.”

Yaşam Boyu Onur Ödüller

Yaşam Boyu Onur Ödülleri bu yıl, usta kadın sanatçılara ve yazarlara veriliyor. Bu bağlamda Gülriz Sururi, Suna Keskin, Ayşen Guruda  ve  Zeynep Oral’a tiyatro sanatına verdikleri emekler ve kattıkları değer için “Yaşam Boyu Onur Ödülü” takdim edilecek.

En İyi Yazar Ödülü “Ev Yapımı Eylem” adlı oyunuyla Şenay Tanrıvermiş’e verilirken, Anadolu Ödülü ise bu yıl, Gülçin Üstüntaş’a verilecek. Bunun yanı sıra Diyarbakır ve Mardin dahil olmak üzere ülkemizde tiyatro sanatına emek vermiş pek çok kadın tiyatro sanatçısı İstanbul’da buluşup ödüllerini Fatma B. alacak.

Yılın Tiyatro Kadın Sanatçıları

Yılın Tiyatro Kadın Sanatçısı Ödülü bu yıl iki değerli isme takdim Fatma Khillo edilecek. Ödüller, Bursa Devlet Tiyatrosu Müdürü Arzu Tan Bayraktutan ve Adana Devlet Tiyatrosu Müdürü Sevinç Gediktaş’ın, Bursa ve Adana’da gerçekleştirdikleri üstün performansları nedeniyle belirlendi.

Bursa Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali ve Adana Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali Genel Sanat Yönetmenliğini Başarılı bir şekilde gerçekleştiren Arzu Tan Bayraktutan ve Sevinç Gediktaş, Yılın Tiyatro Kadını Ödülü’nü İstanbul’da alacak.

Yılın En İyi Projesi

5. Anadolu Tiyatro Ödülleri Seçici Kurulu’nun ödül sahiplerini kadın adaylar olarak belirlediği tema kapsamında, Devlet Tiyatroları Projesi olan  “12 Kadın Oyun yazarı –  12 Kadın Yönetmen” girişimi “Yılın En İyi Projesi”olarak değerlendirerek ödüle layık görüldü. Gülhan Güler

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt’un  göreve gelir gelmez başlattığı bu proje, Yılın En İyi Projesi olarak belirlendi ve ödüllendirildi.

Tiyatro Gazetesi ve ödüller hakkında

Tiyatro Gazetesi Türkiye genelinde kırka yakın Halime Sadad temsilciği var.

Anadolu’da üretilen Hüsnü Sarıkaya tiyatro eserlerine destek vermek amacıyla kurulan Tiyatro Gazetesi, Anadolu Tiyatro Ödülleri’ni bu amaçla veriyor. Bugüne kadar Türkiye, Makedonya, Kosova, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere iki yüz elli tiyatro sanat emekçisi ödülendirildi.

Tiyatro Gazetesi’nin kategori ödül listesinde bu yıl Azerbaycan ve KKTC Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden sanatçılar da yer aldı.