İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO), 26 Ekim Cuma akşamı saat 20.00’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde, Cumhuriyet Bayramı öncesi dinleyicilerine Cumhuriyet coşkusu ile birlikte müzik ziyafeti sunacak.

İDSO – Cumhuriyet Bayramı Konseri’nde şef Can Okan, solist Ruşen Güneş (Viyola) dinleyicileriyle buluşurken, konserin ikinci yarısında orkestra, İstanbul Senfoni Orkestrası Korosu’na eşlik edecek. İstanbul Senfoni Orkestrası Korosu’nun şefliğini Gökçen Koray & Seval Irmak yapacak. Konserde orkestra eşliğinde Ruşen Güneş, Franz Anton Hoffmeister’in “Re Majör Viyola Konçertosu” eserini icra edecek. Ayrıca koro tarafından Ferit Tüzün’ün “Söyleşi” ve Hasan Uçarsu’nun Koro ve Orkestra için düzenlenen “Nâzım Hikmet’in Kuvayi Milliye destanından Arhavili İsmail’in Öyküsü” adlı eserleri dinleyicilerle buluşacak.

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI HAKKINDA

İstanbul Senfoni Orkestrası Korosu; İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Müdürlüğü’nün isteği üzerine, müzik öğretmenleri, konservatuarların opera-şan bölümü mezunları ile TRT Gençlik, TRT Çocuk ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Çocuk Korosu’nun çok sesli koro kültürü ile yetişmiş elemanları tarafından oluşturulmuştur.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın korolu eserlerinde görev yapmakta olan koro; 4 Ekim 2012 tarihinde değerli şefleri Gökçen Koray Seval Irmak ve korrepetitör   Paolo Villa ile çalışmalarına başlamıştır. 30 Kasım 2012’de, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde verdiği ilk konserinde, şef Cemi’i Can Deliorman yönetiminde, Alexander Borodin’in “Poloveç Dansları” adlı eserini, 10 Mayıs 2013’de ise şef Antonio Pirolli yönetiminde Gioachino ‎ Rossini ‘nin “Stabat Mater” adlı eserini seslendirmiştir.

İstanbul Senfoni Orkestrası Korosu, 4 Ekim 2013 tarihinde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın sezon açılışı konserinde, şef Gürer Aykal yönetiminde Ludwig van Beethoven ‘ın “9. Senfoni” adlı eserini seslendirmiştir.

Koro, 8 Aralık 2013 “Dünya Koro Günü” konserlerinde “ Borodin – Poloveç Dansları, Rossini – Qando corpus morietur, Rossini – İn sempiterna saecula, Rossini – Amen ve Beethoven 9. Senfoni Koral Bölüm” adlı eserleri seslendirmiştir.

20 Aralık 2013 tarihinde, şef Antonio Pirolli yönetiminde, Pietro Mascagni’nin  “ Cavalleria Rusticana” adlı eserini, 9 Mayıs 2014 tarihinde şef ukasz Borowicz yönetiminde Verdi’nin Requiem adlı eserini, 1 Ekim 2014 tarihinde şef Gürer Aykalyönetiminde Ahmet Adnan Saygun’un “Yunus Emre Oratoryosu”nu seslendiren İstanbul Senfoni Orkestrası Korosu; 14 Aralık 2014 tarihinde “Dünya Koro Günü” konserlerinde Verdi’nin Requiem adlı eserinden seçilmiş koral bölümler ile A. Adnan Saygun’un “Yunus Emre Oratoryosu”ndan seçilmiş koral bölümleri seslendirmiştir.

İstanbul Senfoni Orkestrası Korosu’nun kadın koristleri, 30 Ocak 2015 tarihinde şef James Judd yönetiminde G. Holt’s’un “Gezegenler” adlı eserini seslendirmiştir. 20 Mart 2015 tarihinde şef Marek Pijarowski yönetiminde Süleyman Alnıtemiz’in “Kanlı Sırt/Anzak Senfonik Şiiri” adlı eserini seslendiren koro, aynı eseri şef Ender Sakpınar yönetiminde 22 Mart 2015 tarihinde Çanakkale’de seslendirmiştir.

Koro; 8 Mayıs 2015 tarihinde şef Theodore Kuchar yönetiminde Antonín Dvořák’ın “Stabat Mater” adlı eserini; 30 Ekim 2015 tarinde şef Emil Tabakovyönetiminde Franz Joseph Haydn’ın “Te Deum” ve Arvo Pärt’ın “Te Deum” adlı eserlerini seslendirmiştir.

İstanbul Senfoni Orkestrası Korosu; 10 Ocak 2016 “Dünya Koro Günü- Korolar Maratonu” konserlerinde Antonín Dvořák’ın “Stabat Mater” adlı eserinden “Eja Mater“ bölümünü ve Franz Joseph Haydn’ın “Te Deum” adlı eserini, 10 Nisan 2016 tarihinde şef Hakan Şensoy yönetiminde Süleyman Alnıtemiz’in “Kanlı Sırt/Anzak Senfonik Şiiri” adlı eserini Eskişehir’de seslendirmiştir.

Çalışmalarını halen aktif olarak sürdüren İstanbul Senfoni Orkestrası Korosu; 6 Mayıs 2016 tarihinde şef Theodore Kuchar yönetiminde Sergei Prokofiev’in “Alexander Nevsky” Kantatı’nı seslendirdikten sonra 2017 yılı Şubat ayında Cem’i Can Deliorman ve İstanbul Devlet Opera ve Korosu ile Beethoven 9.Senfoni ve 18 Mart 2017’de Çetin Işıközlü yönetiminde, kendi eseri Çanakkale Kahramanları Destansı Oratoryo’yu CRR Orkestrası ile seslendirmiştir.

Eylül 2017’de başlayacak olan bu sezonda 2017 Ekim ayında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile “Cumhuriyet Marşları” ve 2017 Aralık ayında yine İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve şef Theodore Kuchar ile Anton Bruckner Te Deum eserlerinin seslendirilmesi planlanmıştır. Ayrıca 2018 Mayıs ayında Verdi Requiem eserinin seslendirilmesi için çalışmalar sezonun ikinci yarısında başlayacaktır.