29. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında düzenlenen “Ulusal Uzun Film Yarışması”na başvuran 31 film arasından Aynur Çıray, Şenay Aydemir ve Şeyma Balcı’dan oluşan ön seçici kurulun değerlendirmesi sonucu ön elemeyi geçen 10 film belirlendi.

Usta yönetmenler Onur Ünlü, Tayfun Pirselimoğlu ve Ümit Ünal’ın yeni filmlerinin birlikte yarışacağı yarışmada, “Kelebekler”, “Güvercin” ve “Tuzdan Kaide” filmleri de yer alacak. Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleştirilecek gösterimlerde Barış Pirhasan’nın seçici kurul başkanlığında, Songül Öden, Güven Kıraç, Şebnem İşigüzel ve Meryem Yavuz’dan oluşan seçici kurul filmleri seyirciyle birlikte izleyecek. Film gösterimleri sonrasında yapılacak söyleşilerde yönetmenler seyircilerle buluşacak. Öte yandan festival süresince “Sinemada 68 Kuşağı” paneli ve afiş yarışması sergisi de düzenlenecek. Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yer alacak filmlerden En İyi Film Ödülü’nü alan filmin yapımcısına 50 bin TL, ilk filmlere verilen Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü’nü kazanan filmin yönetmenine ise 10 bin TL ödül verilecek. Ön elemeyi geçen filmler şöyle: “Bekçi” – yönetmen: Durmuş Akbulut, “Güvercin” – yönetmen: Banu Sıvacı, “Halef” – yönetmen: Murat Düzgünoğlu, “Kelebekler” – yönetmen: Tolga Karaçelik, “Put Şeylere” – yönetmen: Onur Ünlü, “Renksiz Rüya” – yönetmen: Mehmet Ali Konar, “Sofra Sırları” – yönetmen: Ümit Ünal, “Tuzdan Kaide” – yönetmen: Burak Çevik, “Yol Kenarı” – yönetmen: Tayfun Pirselimoğlu, “Zor Bir Karar” – yönetmen: Ender Özkahraman.

Festival Hakkında

Ankara Uluslararası Film Festivali, ilk kez 1988 yılında Ankara Film Şenliği adıyla gerçekleştirildi. 13-20 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen şenlikte 10’a yakın ülkeden 40 dolayında yapıt ve 30 yerli yapım izleyici ile buluştu. O güne kadar Ankara’da Sinema ile ilgili bu büyüklükte bir organizasyon düzenlenmemişti. Başkent’in ilk film şenliği, Mahmut Tali Öngören ve Aziz Nesin’in önderliğinde Bilim ve Sanat, Bilar A.Ş. ve Mülkiyeliler Birliği’nin ortaklığında hayata geçirildi.

Ankara Film Şenliği, hızla çeşitlenerek gelişen programlar sunarken 1991 yılında öncelikle Körfez Savaşı ve diğer nedenlerle sekteye uğradı. Ancak bu yıl, şenliğin kurumsal temellerinin atılmasıyla sonuçlanmış; Mahmut Tali Öngören’in çabalarıyla Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı 11 Ocak 1991 tarihinde kurulmuştur. Vakfın etkinlikleri kapsamına alınan şenlikse, 1992 yılında 4. Ankara Uluslararası Film Festivali olarak zengin bir programla izleyici karşısına çıkar.

İlk yıllarında festivalde, sinema sanatını konu olarak işleyen eserler kapsamında karikatür yarışması da düzenlenmekte ve o yılın anlayışı doğrultusunda emek ödülü, onur ödülü, TV ödülü gibi isimlerle sinemaya emek harcayanlar onurlandırılmaktaydı.

Festivalin kuruluşu ve biçimlenmesinde en önemli isimlerden olan Türkiye’nin büyük mizah yazarı Aziz Nesin’in 1995’te vefat etmesinin ardından, “Emek Ödülü” , “Aziz Nesin Emek Ödülü” adını alarak gelenekselleşmiştir. 1996’ta ilk “Aziz Nesin Emek Ödülü” sahipleri Giovanni Scagnamillo ve Nijat Özön olmuştur.

1999’da ise festivalin ve vakfın kurucusu olan Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Mahmut Tali Öngören, 12. festivale az bir zaman kala vefat eder. TRT Televizyonunun kuruluşu, Türkiye’nin ilk Sinematek’i gibi ilklere imza atan Öngören’i unutulmaz kılmak amacıyla Ulusal Uzun Metraj Film Yarışmasındaki Jüri Özel Ödülü;  2000 yılından itibaren  “Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü” olarak adlandırılır; Kutluğ Ataman Lola+Bilidikid filmiyle bu ödülün ilk sahibi olmuştur.

Mustafa Altıoklar, Zeki Demirkubuz, Yeşim Ustaoğlu, Fatih Akın, Yüksel Aksu, Nuri Bilge Ceylan gibi…pek çok üretken ve değerli isim, sinema dünyasındaki ilk yıllarında Ankara Uluslararası Film Festivali’nden cesaret verici ödüller almıştır.

Mahmut Tali Öngören; Ankara Uluslararası Film Festivali’ni “çölde lale” olarak tanımlar. Bu tanımlama ile Başkent’te gerçekleştirilmesine rağmen ekonomik, siyasal ve kültürel zorluklar nedeniyle bir film festivalini var etmenin ve büyütmenin zorluğuna dem vurur. Tüm bu zorluğa rağmen festival güçlenmiş, uzun yıllar kesintisiz devam etmiştir. II. Körfez Savaşı’nın yarattığı olumsuz etkiler ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle 2004 yılında bir kez daha sekteye uğramışsa da bugün çeyrek asırı devirmiş, saygın bir festival olarak seyircisini karşılar.

Ankara Uluslararası Film Festivali, başlangıcından itibaren Ulusal Sinema’nın gelecek kuşaklarına yatırım yapmıştır. Öncelikli hedefi Türkiye Sineması’nın geleceğini şekillendirecek yeni isimleri keşfetmek ve desteklemektir. Bu kapsamda nitelikli jürilerle uzun, kısa, belgesel filmlere; deneyselden animasyona uzanan sayısız yerli yapımı değerlendirmiştir. Dünya Seçkisi yanında kısa filmleri ihmal etmemiş, izleyicisini her yıl sayısız uluslararası film ve sanatçıyla buluşturmuştur. Karikatür, Afiş Tasarımı, Film Öyküsü yarışması gibi sinema sanatını destekleyen diğer alanlarda da teşvik edici olmuş; illüstrasyon ve fotoğraftan ‘ video- art’ a uzanan çeşitlilikte sergilere ev sahipliği yapmıştır. Öte yandan, festival çerçevesinde tarihten toplumbilime, kadın sorunlarından sektör sorunlarına kadar uzanan çeşitli alanlarda panel, çalıştay,  konferanslar düzenlenmiş,  teorik, akademik ve pratik katkı sağlamıştır. Gerçekleştirilen farklı atölyeler ile amaçlanansa yalnızca pratik deneyim sağlamak değildir. Çocuklardan gençlere hatta emeklilere kadar uzanan farklı yaş grupları için sanatı ulaşılabilir kılmıştır. Festivalin her yılı sanatçılarla halkı buluşturarak, şehre yayılan bir sinerji yaratmıştır.

Ankara Uluslararası Film Festivali, uluslararası ünlü konukları, sinemaya uzun yıllar emek vermiş deneyimli sanatçıları, gelecek vaat eden genç yetenekleri, bilge akademisyenleri, tutkulu sinefilleri; meraklı gönüllüleri ve koca bir şehrin sakinlerini sinemanın düşsel dilinde buluşturur ve her yıl yepyeni bir yolculuk vaat eder.