Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından bu yıl 90’ıncı kez düzenlenen Oscar Ödül Töreninde ödüller sahibini buldu.

Los Angeles’taki ünlü Dolby tiyatrosunda gerçekleşen Oscar Ödül Töreninde adaylar, 24 karat altınla kaplanmış Oscar heykelini almak için yarıştı.

Ünlülerin kırmızı halıdan geçişiyle başlayan gecede, katılımcıların Hollywood cinsel taciz skandallarına tepki olarak taktığı “Time’s Up“ (zaman doldu) iğneleri geceye damgasını vurdu.

Gecenin açılışını ve sunuculuğunu ünlü program sunucusu Jimmy Kimmel gerçekleştirdi. Aynı zamanda Harvey Weinstein skandalını ortaya çıkartan ve uğradığı istismarı ilk olarak anlatan Ashley Judd’da gecede sunucuydu. Ashley Judd sahneye çıktığında, “Zaman Doldu” hareketi ile ilgili olarak “Artık koro halinde Time’s Up diyoruz. İleriye bakıyoruz, eşitlik için sonsuz seçenekler olduğunu görüyoruz, bize bunun sözü verildi. Farklılıkları ekranda görmeye ihtiyacımız var” dedi.

“Shape of Water” filmi geceyi dört ödül ile kapatırken Oscar ödül kazananların tam listesi ise şu şekilde:

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Kazanan: Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) 

Diğer adaylar

William Defoe (Florida Project)
Christopher Plummer (All the Money in The World)
Woody Harrelson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Richard Jenkins (The Shape of Water)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Kazanan: Allison Janney (I, Tonya) 

Diğer adaylar

Mary J. Blige (Mudbound)
Lesley Manville (Phantom Thread)
Laurie Metcalf (Lady Bird)
Octovia Spencer (The Shape of Water)

Yabancı Dilde En İyi Film

Kazanan: A Fantastic Woman 

Diğer adaylar

The Insult
Loveless
On Body and Soul
The Square

En İyi Animasyon Filmi

Kazanan: Coco 

Diğer adaylar

The Boss Baby
The Breadwinner
Ferdinand
Loving Vincent

En İyi Belgesel Film

Kazanan: Icarus 

Diğer adaylar

Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places

Last Men In Aleppo

Strong Island

En İyi Kısa Animasyon Filmi 

Kazanan: Dear Basketball 

Diğer adaylar

Negative Space
Garden Party
Lou
Revolting Rhymes

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı

Kazanan: Darkest Hour 

Diğer adaylar

Victoria & Abdul
Wonder

En İyi Kostüm Tasarımı

Kazanan: Phantom Thread 

Diğer adaylar

Beauty and The Beast

Darkest Hour

The Shape of Water

Victoria & Abdul

En İyi Ses Miksajı

Kazanan: Dunkirk 

Diğer adaylar

Baby Driver
Blade Runner 2049
Shape of Water
Star Wars: Last Jedi

En İyi Ses Kurgusu

Kazanan: Dunkirk 

Diğer adaylar

Baby Driver
Blade Runner 2049
Shape of Water
Star Wars Last Jedi

En İyi Prodüksiyon Tasarımı

Kazanan: The Shape of Water 

Diğer adaylar

Beaty and Beast
Blade Runner
Darkest Hour
Dunkirk

En İyi Özgün Şarkı

Kazanan: Coco (Remember Me)

Diğer adaylar

Mighty River (Mudbound)
Mystery of Love (Call Me By Your Name)
Remember Me (Coco)
Stand up for Something (Marshall)
This is Me (The Greatest Snowman)

En iyi özgün müzik

Kazanan: Alexander Desplat (The Shape of Water)

En İyi Görüntü Yönetimi

Kazanan: Roger Deaking (Blade Runner 2049)

Diğer adaylar

Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
Shape of Water

 En İyi Film Kurgusu

Kazanan: Dunkirk

Diğer adaylar

Baby Driver
Dunkirk
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Film Müziği

Kazanan: 

Diğer adaylar

Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
Star Wars the Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 En İyi Kısa Film (Canlı Aksiyon)

Kazanan: The Silent Child

Diğer adaylar

Dekalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child
Watu Wote / All of us

En İyi Görsel Efekt

Kazanan: Blade Runner 2049

Diğer adaylar

Blade Runner 2049
Guardians of The Galaxy Vol. 2
Star Wars The Last Jedi
War for the Planet of the Apes
Kong: Skull Island

 En İyi Erkek Oyuncu

Kazanan: Gary Oldman

Diğer adaylar

Timothee Chalamet (Call Me by Your Name)
Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)
Daniel Kaluuya (Get Out)
Gary Oldman (Darkest Hour)
Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.)

 En İyi Kadın Oyuncu

Kazanan: Frances McDormand

Diğer adaylar

Sally Hawkins (The Shape of Water)
Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Margot Robbie (I, Tonya)
Saoirse Ronan (Lady Bird)
Meryl Streep (The Post)

 En İyi Yönetmen

Kazanan: Guillermo del Toro

Diğer adaylar

Christopher Nolan (Dunkirk)
Jordan Peele (Get Out)
Greta Gerwig (Lady Bird)
Paul Thomas Anderson (Phantom Thread)
Guillermo del Toro (The Shape of Water)

 En İyi Kısa Belgesel

Kazanan: Heaven Is A Traffic Jam On The 405

Diğer adaylar

Edith+Eddie
Heaven is a Traffic Jam on the 405
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

En İyi Film

Kazanan: The Shape of Water

Diğer adaylar

Call me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 En İyi Uyarlama Senaryo

Kazanan: James Ivory (Call Me By Your Name)

Diğer adaylar

Call Me By Your Name
The Disaster Artist
Logan
Molly’s Game
Mudbound

 En İyi Özgün Senaryo

Kazanan: 

Diğer adaylar

The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missour