Alsancak ve Konak’taki beş ayrı noktada uygulanacak olan duvar resimleri için 23 ülkeden 92 sanatçının eserleri yarışıyor. Seçici kurul, Bulgaristan, Hırvatistan, Sırbistan, İran, Amerika, Filipinler, Romanya, Bosna Hersek, Almanya, Çin, Danimarka, Filistin, Avusturalya, İngiltere, Fransa, Arjantin, Mısır, Uruguay, İsviçre, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, Cezayir ve Türkiye’den başvuru yapan sanatçıların yapıtlarını değerlendirdi.

Alsancak ve Konak arasında uygulanacak olan beş nokta için çalışmalarını sürdüren seçici kurulda; Prof. Dr. M. Turan Aksoy, Prof. Dr. Cebrail Ötgün, Öğr. Gör. Hamdi Gökova, Alper Bıçaklıoğlu ve Erman Yılmaz yer aldı. Uygulama yapılacak beş farklı nokta ise şöyle; Sevil-1/ Sevil- 2 İş merkezleri No:7- 10, Alp Apartmanı No:317, Şehnaz Apartmanı No: 48, Dokuz Eylül ve Enver Apartmanları No: 18- 15/1, Özel İtalyan Ana ve İlkokulu No: 1.

Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olan İzmir’de Büyükşehir Belediyesi’nce ilk defa düzenlenecek Uluslararası İzmir Duvar Resimleri Çalıştayı kapsamında seçilen bina duvarlarının tümü Alsancak bölgesinde yer almaktadır. Gerek coğrafi konumu, gerek çağdaş kent yaşamı ile ülkemizin dış dünyaya açılan kapısı niteliğinde olan kentin bu bölgesi geçmişten bu güne sosyo-kültürel ve ekonomik açıdan İzmir’in en önemli alanlarından biri olarak varlığını sürdürmektedir. Kent tarihine tanıklık eden ve Cumhuriyet döneminde “Alsancak” adını alan bölge, günün her saati canlı kent yaşamı ile hem şehir sakinleri, hem de turistler tarafından yoğun olarak kullanılır.

Seçilen bölge İzmir Limanı, Alsancak Vapur İskelesi, Alsancak Garı arasında yer almaktadır. Kentin prestij alanları 1. Kordon (Atatürk Caddesi) ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Gündoğdu Meydanı üzerinde veya yakınında, İzmir Körfezine açılan sokaklar üzerinde olan binaların çevresinde kültür-sanat etkinliklerinin yapıldığı atölyeler, imalathaneler, kafeler, dükkanlar ve konutlar bulunmaktadır.

Çalıştay kapsamında seçilen binalar konut, ticaret ve eğitim tesisi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.