14. Akbank Kısa Film Festivali, 19-29 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek. 65 ülkeden toplam 1342 kısa filmin başvurduğu 14. Akbank Kısa Film Festivali, “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Perspektif”, “Özel Gösterim” ve “Forum” bölümlerinden oluşuyor. Festival’de 38 ülkeden 104 kısa ve 3 uzun film seyirci ile buluşacak. Festivalin ulusal ve uluslararası yarışma kategorilerinde ise 14 film, “En İyi Kısa Film” ödülü için jüri önüne çıkacak.

Festival’in “Deneyimler” bölümünün konuğu bu yıl Arjantin’li sanatçı Ana Katz. Oyuncu, yönetmen, yapımcı ve senarist olan Katz’ın Cannes Film Festivali Belirli Bakış Bölümü’nde gösterilen, başrolünde oynayıp yönettiği uzun metraj filmi A Stray Girlfriend ve beş kısa filmi festivalde yer alıyor. Sanatçı, gerçekleştireceği masterclass ile deneyimlerini festival takipçileriyle paylaşacak.

14. Akbank Kısa Film Festivali’nin “Kısadan Uzuna” bölümüne, yönetmen ve oyuncu Onur Saylak konuk oluyor. Festival kapsamında, sanatçının Karlovy Vary Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan ödüllü son filmi “Daha ve Orman” gösterilirken, yönetmenle bir de söyleşi gerçekleştirilecek. “Belgesel Sinema” bölümünün konuğu ise, yazar ve yönetmen Nebil Özgentürk. Ünlü yönetmenin “İç inden Hüzün Geçen Sevdalar” ve Türkiye prömiyerini yapacak olan “Almanya’ya Göçü n Hatıra Defteri” filmlerinin gösterileceği bölümde Nebil Özgentürk bir söyleşi ile festival takipçileriyle birlikte olacak.

Festival kapsamında; İsveç Drama Birliği ve Avrupa Film Akademi üyesi senarist Marietta von Hausswolff von Baumgarten, görüntü yönetmeni Feza Çaldıran, yapımcı Suzan Güverte, kurgucu Ali Aga, oyuncu koçu ve tiyatro yönetmeni Çağ Çalışkur gerçekleştirecekleri atölye çalışmaları ile deneyimlerini sinemaseverlerle paylaşacaklar.

Söyleşiler Bölümü’nde ise; oyuncu Farah Zeynep Abdullah ile “Oyunculuk Üzerine”, genç yönetmenler Anna Katalin Lovrity ve Murat Uğurlu ile “Bir Kısa Film Yapmak”, Montpellier Film Festivali kısa film direktörü Michèle Driguez ile “Uluslararası Festivallerde Kısa Filmler”, akademisyenler Nilay Ulusoy, Özge Erbek Kara, Selahattin Yıldız ile “Üniversitelerde Sinema Eğitimi ve Kısa Film İlişkisi”, sektörün deneyimli post prodüksiyon uzmanları Ahmet Hızarcı, Cenk Erol ve Tuğushan Özdener ile “Post Prodüksiyon”, müzisyen Murat Evgin ile “Müzik ve Görsellik” başlıklı söyleşiler gerçekleştirilecek.

En İyi Senaryo ödülünün de sahibini bulacağı “Forum” bölümü bu yıl 632 senaryo başvuruda bulundu. Ulusal ve Uluslararası olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleştirilen 14. Akbank Kısa Film Festivali yarışma sonuçları 29 Mart’ta yapılacak ödül gecesinden açıklanacak.

KISA FİLM TANITIM VİDEOSU

Geniş bir kitle tarafından takip edilen kısa filmlerin yapımını özendirmek, uygun koşullarda gösterimini ve izleyiciye ulaşmasını sağlamak, ülke sinemasına katkıda bulunan yeni sinemacıları desteklemek, kısa filmi tanıtmak, dünyadan ve Türkiye’den gelen farklı kültürlerdeki örneklerini sunmak, bir festival kültürü içinde kısa filmin tartışılacağı platformu sağlamak, sinemaseverlerin keyifle izleyecekleri bir festival geleneği oluşturmak amacıyla Akbank Kısa Film Festivali ilk olarak 2004 yılında gerçekleştirildi.

Her geçen yıl biraz daha büyüyen etkinlik, ulusal ve uluslararası olmak üzere iki ana yarışmalı bölümün yanı sıra, sinema sektöründeki deneyimli isimlerin birikimlerini aktardığı çeşitli atölye çalışmalarına, söyleşilere ve masterclasslara sahne olmaktadır. Her yıl on gün boyunca Akbank Sanat’ta gerçekleşen, tüm etkinliklerin izleyiciye ücretsiz olarak ulaştığı Akbank Kısa Film Festivali, “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Perspektif”, “Özel Gösterim” ve “Forum” bölümlerinden oluşuyor. Cannes, Berlin, Venedik gibi dünyanın önde gelen film festivallerinden bir çok film her yıl programda yer alıyor. 2017 senesinde ilk kez açılan “Forum” bölümünde ise, kısa filmlerin senaryo aşamasından desteklenmesi ve projelerin geliştirilmesine yönelik eğitimler düzenleniyor. Akbank Kısa Film Forum, yapım desteği amaçlı bir kısa film senaryo yarışmasına da ev sahipliği yapıyor.

Festival şimdiye kadar, Abbas Kiarostami, Reha Erdem, Jessica Woodworth, Yeşim Ustaoğlu, Cafer Panahi, Ahmet Uluçay, Tayfun Pirselimoğlu, Coşkun Aral, Barış Pirhasan gibi çok sayıda yerli ve yabancı değerli sanatçıyı masterclasslar ve filmleriyle ağırladı.

Akbank Kısa Film Festivali’nde ödül alan filmler, ilk yılından itibaren festival sonrasında “Akbank Kısa Film Festivali Üniversitelerde” etkinliği ile, Türkiye’deki birçok üniversitede öğrencilerle buluşmaktadır.

Ön Eleme Jürisi

Cemre Ebüzziya – Oyuncu
Hasan Tuna Balkan – Yönetmen
Selim Evci – Yönetmen

Ulusal Yarışma Jürisi

Hazar Ergüçlü – Oyuncu
Onur Saylak – Yönetmen
Hülya Uçansu – Yazar
Coşar Kulaksız – Fotoğraf Sanatçısı
Derya  Bigalı – Akbank Sanat Müdürü

Uluslararası Yarışma Jürisi

Ana Katz  – Yönetmen
Farah Zeynep Abdullah – Oyuncu
Michèle Driguez  – Montpellier Film Festivali Programcısı
Marietta von Hauswolff von Baumgarten – Senarist
Derya  Bigalı – Akbank Sanat Müdürü

Forum Jürisi

Feride Çetin – Oyuncu
Banu Bozdemir – Sinema Yazarı
Mehmet Eryılmaz – Yönetmen – Senarist