Mustafa ÇAKAL1969 yılında Antakya’da doğdu. İlk ve ortaokulu burada bitirdikten sonra lise ve üniversitede müzik eğitimi almak üzere Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarına girdi.

Bu okulda liseyi trombon, üniversiteyi ise kompozisyon bölümünde okudu ve Muammer SUN, Sabahattin KALENDER, Çetin IŞIKÖZLÜ, Sevgi ÜNAL, Özkan DİZMEN, Zerrin TÖRÜNER ve Abdullah ÖZKAYA gibi çok önemli müzisyenlerle kompozisyon, orkestrasyon, şeflik, armoni-kontrapuan, solfej, piano ve trombon eğitimi alarak 1990 yılında H. Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Bölümü Şeflik Anasanat dalından mezun oldu. Bu okulda öğrenci iken birçok müzikli tiyatronun müziklerini besteledi ve konserler verdi.

 

1990-1993 yılları arasında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde öğretmenlik ve bando şefliği yaptı.

1994 yılında Antakya Ata Koleji’nde müzik öğretmenliği yaptı.

1993-1995 yılları arasında Mustafa Kemal Üniversitesi sınıf öğretmenliği bölümünde çalıştı ve çalıştığı çok sesli koroyla konserler verdi.

Bu yıllar arasında yaptığı beste ve düzenlemelerle birçok konser yaptı.

1995 yılında Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü’nün açmış olduğu Yüksek Lisans programına girdi. Bu programda Ali SEVGİ, Nevhiz ERCAN, Salih AKKAŞ ve Erdal TUĞCULAR ile piano, araştırma teknikleri, besteleme teknikleri ve ileri armoni-kontrapuan çalıştı. Bu programda eğitim alırken yaptığı bestelerle Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Antakya, Akşehir, Konya ve birçok üniversitede konserler vermeye devam etti. Bu programın bitme aşamasında yazdığı orkestra eserleri G. Ü. Müzik Bölümü Orkestrası tarafından icra edildi.

1996 yılında kurduğu ve aynı zamanda piyanosunu çaldığı Quartet ile kendi bestelerinden oluşan proglamlarla konserler vermeye başladı.

1998-1999 yıllarında quartet ile konserlerine devam ederken, “Sevda-Cenap And” Müzik Vakfı’nda piano öğretmenliği ve ODTÜ mezunlar Derneği Sosyal Tesisinde sanat direktörlüğü yaptı.

1999 yılı Eylül ayından 2004 yılı Temmuz ayına kadar Doğu Akdeniz Üniversitesi Müzik Bölümünde solfej, teori, piano-keyboard ve koro dersleri verdi. Burada öğretmenlik yaparken beste yapmaya ve konser vermeye devam etmiş, 2003 yılında KKTC Turizm Bakanlığı’nın Avrupa ve Türkiye’de KKTC’nin tanıtımı için hazırlanan “Kıbrıs’ta 4 Mevsim” isimli tanıtım filminin müziklerini bestelemiştir.

2001-2002 yıllarında İngiltere’de dil kursuna gitti, orada olduğu sürede müzik çalışmalarına ve konserlere devam etti.

Halen beste çalışmalarına devam etmekte ve zaman zaman bu çalışmaları Türkiye’deki bazı oda muziği grupları tarafından icra edilmektedir.

2007-2011 yılları arasında DAÜ Müzik Öğretmenliği Programında solfej, armoni. Müzik tarihi, koro ve besteleme teknikleri dersleri, Eğitim Fakültesi sınıf öğretmenliği bölümünde müzik ve müzik öğretimi dersleri Verdi.

Şu an halen müzik dersleri vermekte, yeni bir konser programı hazırlamakta ve “Doğa ve Müzik” konulu, dia görüntüleri eşliğinde sunacağı müzikler üzerinde çalışmaktadır.

 

ÖNEMLİ ÇALIŞMALARI

2010, Piano için “Kar Tanesi

2009,  Orkestra İçin “Mavi

2008, Oda Orkestrası İçin, “Gündoğumu

2006, Piano için, “Fırtına

2005, Oda Orkestrası için “Ayak İzleri

2004, Piano için “Uçurtma

2003, KKTC Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı “Kıbrıs’ta 4 Mevsim” adlı tanıtım filminin müzikleri

2002, Gitar, Viyola ve Keman için “Kırda Gün Doğuşu

2001, Piano için “My Birthday

1999, Piano ve Viyolonsel için “Uçurum

1998, Oda Orkestrası için “İmbat

1997, Orkestra için “Rüya

1997, Oda Orkestrası için “Çiğdem

1996, Oda Orkestrası için “Sonbahar

1993-1996, birçok Türk Halk Müziği eserinin aranje ve orkestrasyonu